W Jaworznie nie ma miejskiego żłobka. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Władze miasta planują bowiem uruchomienie publicznego żłobka.

W Jaworznie nie ma miejskiego żłobka. Od lat młodzi rodzice upominają się o takie miejsce w mieście.

– To przykre, że w tak dużym mieście, jak Jaworzno, nie ma ani jednego miejskiego żłobka. Inne miasta stawiają na młodych rodziców, są dopłaty, a u nas niewiele się w tym temacie zmieniło – powiedziała nam pani Monika, młoda mama z Jaworzna.

Urzędnicy w końcu wsłuchali się w uwagi mieszkańców. Ogłosili nawet, że w przyszłym roku w Jaworznie powstanie publiczny żłobek dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Przypomnijmy, że prezydent Paweł Silbert już w 2014 roku zapowiadał realizację propozycji dla rodzin. Teraz pojawiła się szansa na wykorzystanie środków zewnętrznych na takie cele.

Publiczny żłobek w Jaworznie powstanie, o ile miasto dostanie dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

– Od kilku miesięcy trwały analizy i przygotowania do aplikowania o te pieniądze. W konkursie, który opiewa na ok. 15 mln zł dla wielu podmiotów z całego subregionu, nasza gmina ma szansę na uzyskanie ok. 900 tys. zł na utworzenie żłobka. Termin składania wniosków trwa od 31 sierpnia do 16 października – przekazał Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta w Jaworznie.

Urzędnicy zapowiadają, że żłobek, mógłby powstać już w przyszłym roku.

– Nasze działania są zaplanowane i mieszczą się w strategii wspierania rodzin, którą realizujemy. Jest duża szansa, że już w przyszłym roku w mieście powstanie żłobek publiczny, na początek dla ok. 30 dzieci. Cieszę się, że mieszkańcy widzą potrzeby w zakresie polityki rodzinnej i sami angażują się w jej kreowanie – mówi Monika Bryl, zastępca prezydenta Jaworzna.

Jak udało nam się dowiedzieć, miasto rozpatruje dwie lokalizacje dla żłobka. – Muszą one być dogodne komunikacyjnie i spełniać warunki do utworzenia przyjaznego miejsca dla dzieci – podkreśla Łukasz Kolarczyk.

To jednak nie koniec udogodnień, jakie urzędnicy planują realizować w ramach polityki rodzinnej w mieście. Prezydent Silbert planuje także uruchomienie dopłat dla dzieci uczęszczających do wszystkich żłobków w mieście. Te miałyby ruszyć równolegle z otwarcie nowej placówki.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here