Trwają intensywne prace na wodzie i w otoczeniu Zbiornika OWR Sosina, która ma stać się wygodnym i atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Projekt pn.: „Przywrócenie wartości przyrodniczych i użytkowych poprzez rekultywację miejskiego akwenu Sosina w Jaworznie – ETAP I i część ETAPU II w zakresie budowy wybranych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych” realizowany jest w ramach umowy zawartej pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Gminą.

Jednym z najważniejszych zadań tej inwestycji jest poprawa stanu wody w Sosinie. Aby je zrealizować, trzeba usunąć muł z dna zbiornika, a zgodnie z szacunkami przed rozpoczęciem prac było go tam między 30 a 40 tysięcy metrów sześciennych czyli tyle, ile wystarczyłoby na wypełnienie ok. 10 basenów olimpijskich. Muł z Sosiny od wiosny 2019 roku wybiera refuler. Urządzenie działa jak wielki odkurzacz, który wysysa osad z dna. To skuteczna metoda, która dodatkowo chroni ekosystem. Po wydobyciu i wysuszeniu cały materiał zostanie wywieziony.

Kolejnym ważnym zadaniem jest wymiana wody w zbiorniku. Problemem jaworznickiego akwenu jest to, że woda ma bardzo niewiele naturalnych dopływów i jest słabo zasilana. Aby poprawić sytuację konieczna była budowa kanalizacji, a także wykorzystanie pomp, które zasilać będą zbiornik czystą wodą z kanału centralnego (tego samego, z którego czerpiemy wodę pitną dla Jaworzna) i jednocześnie do Koziego Brodu odprowadzać będę tę „zużytą”.

W walce o utrzymanie czystej wody w Sosinie pomóc ma nowa kanalizacja i system toalet. Budynki sanitarne stanęły wzdłuż północnego i południowego brzegu. Stan wody będzie na bieżąco monitorowany przy wykorzystaniu naukowych metod.

Wygodniejsze będą też plaże naokoło zbiornika. Na plaży głównej piasek został już wymieniony. Miejsca do wygodnego opalania się będzie więcej, bo od strony kanału centralnego, gdzie dawniej była trawiasta dzika plaża, powstała nowa.

Obecnie trwają prace związane z usuwaniem osadu dennego z dna zbiornika, przepompowanie/napowietrzanie wody w zbiorniku wodą z kanału centralnego, wykonania pełnej kanalizacji sanitarnej, nasadzenia nowych kompleksów roślinności, wykonania nowych pomostów z odtworzeniem szuwarowisk.

Wkrótce zostanie uporządkowana roślinność. Ciekawostką będzie wodny ogród na pływającym pomoście. Na terenie ośrodka działać będą punkty gastronomiczne. Więcej będzie też miejsc postojowych.

Władze miasta podkreślają, że całkowita modernizacja Sosiny to realna szansa na stworzenie ośrodka wypoczynkowego dla całego województwa śląskiego, zwłaszcza że planowane atrakcje są przewidziane dla każdej grupy wiekowej i każdego pasjonata wypoczynku przy jeziorze – np. dla wędkarzy, wodniaków czy miłośników biwakowania.

– OWR Sosina to wciąż plac budowy. Intensywne prace trwają równocześnie na lądzie i na wodzie, toteż ze względów bezpieczeństwa nadal obowiązuje zakaz wstępu na ten teren. W tym sezonie nie popływamy jeszcze w Sosinie. Po akwenie pływa refuler i obowiązuje zakaz kąpieli. Złamanie zakazów grozi mandatem. Inwestycja ma się zakończyć w grudniu 2020 roku – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Rewitalizacja Sosiny ma kosztować blisko 31 mln zł, z czego unijne dofinansowanie, które otrzymało miasto wynosi ponad 20 mln zł. Zgodnie z założonym harmonogramem, już od przyszłego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z pełni dostępnego obiektu, zaplecza i kąpać się w czystej wodzie Sosiny.

 

6 KOMENTARZE

  1. hmmm ja rozumiem ze osad denny mozna wykorzystac jako nawóz ale ladowac go na wyspe oznacza ze zostanie on spowrotem wyplukany do zbiornika…troche dziwny pomysł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here