6,5 miliona złotych będzie kosztowała miasto przebudowa biblioteki w Strzemieszycach. Prace, które już się rozpoczęły, potrwają do połowy przyszłego roku.

Ruszyła przebudowa biblioteki w Strzemieszycach. Po remoncie biblioteka ma stać się lokalnym centrum kultury.

– Podczas wielu spotkań z mieszkańcami Strzemieszyc, w dyskusji bardzo często pojawiały się głosy, że w dzielnicy tej brakuje obiektu, który mógłby być miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych. Okazją, by zmienić ten stan rzeczy, jest prowadzony obecnie remont. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania, zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnej rozmowy na temat tego, jakim miejscem w przyszłości powinna być biblioteka – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta miasta.

Wytyczne wypracowane podczas warsztatów zostały przekazane architektom, którzy na ich podstawie stworzyli projekt „Biblioteki PLUS”. Łączy on w sobie tradycyjne funkcje biblioteki z przyjazną przestrzenią publiczną sprzyjającą spotkaniom i integracji mieszkańców dzielnicy.

– Cały kompleks będzie składał się z trzech segmentów, wykonanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w pełni klimatyzowanych i przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z pewnością będzie się on też wyróżniał nowoczesną architekturą, która mimo połączenia trzech stylów elewacji, czyli tradycyjnej cegły, szkła z betonem oraz corianu – mówi o projekcie Bartosz Grzegorz, członek zarządu PRB A. Piaskowski, firmy która jest wykonawcą robót.

Na chwilę obecną wykonane zostały rozbiórki instalacji sanitarnych, elektrycznych, ścianek działowych i posadzek w budynku głównym.

– W pierwotnej wersji miał to być obiekt jednokondygnacyjny, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na dwie kondygnacje. Dodatkowo, budynek będzie wyposażony w windę, która ma ułatwić dostęp do zbiorów bibliotecznych i wszystkich sal osobom niepełnosprawnym. Na pewno ciekawym uzupełnieniem funkcji tego miejsca, będzie segment służący za salę wielofunkcyjną, w którym można będzie organizować pokazy filmowe czy artystyczne. Wraz z przebudową biblioteki, zmieni się również jej otoczenie, gdzie pojawi się nowa zieleń oraz miejsca parkingowe – podsumowuje prezydent Bazylak.

Inwestycja powinna zakończyć się w połowie 2018 roku i pochłonie 6,5 miliona złotych.

Jak oceniasz reformę oświaty i związane z nią konsekwencje?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...