Holender Danny Van Poppel z grupy Sky wygrał piąty etap Tour de Pologne z Nagawczyny do Rzeszowa. Liderem pozostał Peter Sagan.

Piąty etap Tour de Pologne 2017 o długości 130 kilometrów rozpoczął się w miejscowości Olimp Nagawczyna, a meta czekała na zawodników w Rzeszowie. Kolarze musieli znieść wysoką temperaturą i deszczem, który pojawił się na trasie.

Niedługo po starcie od peletonu urwała się kilkuosobowa grupa, w której ejchali m.in. Maxime Monfort (Lotto Soudal), Max Schachman (Quick-Step), Moreno Moser (Astana), Antwan Tolhoek (Lotto NL-Jumbo) i Tejay Van Garderen (BMC Racing). Ten ostatni wytrzymał najdłużej, wygrał nawet ostatnią premię górską, ale później dopadł go peleton.

Na kilometr przed metą, na jednym z zakrętów, doszło do groźnie wyglądającej kraksy i o zwycięstwo walczyło kilkunastu kolarzy.

Finisz należał jednak do Holendra Danny’ego Van Poppela, który wyprzedził Słoweńca Lukę Mezgeca (Orica) i Petera Sagana (Bora-Hansgrohe).

Jak poradzili sobie Polacy?

Najlepszy z Polaków – Tomasz Marczyński z Lotto Soudal – uplasował się na dziewiątym miejscu. Pozycję niżej sklasyfikowano Łukasza Wiśniowskiego (Sky). Paweł Cieślik i Michał Gołaś dojechali odpowiednio na 13. i 14. miejscu. Rafał Majka zakończył etap na 22. pozycji.

Przypomnijmy jednak, że do wspomnianej kraksy doszło w trzykilometrowej strefie ochronnej. Kolarzom, którzy w niej utknęli, zapisano więc ten sam czas, co zwycięzcy.

Sagan umacnia się w generalce

Peter Sagan dzięki bonifikacie za zajęcie trzeciego miejsca zwiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Drugi Dylan Teuns (BMC) traci do Słowaka 16 sekund, a Rafał Majka już 20.

Co następnego dnia?

W czwartek pierwszy z dwóch etapów decydujących o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej. Kolarze przejadą 189 kilometrów, a trasa będzie biegła z kopalni soli w Wieliczce do Zakopanego. Po drodze zawodnicy pokonają pięć premii górskich pierwszej kategorii.

W ubiegłym roku na tym etapie zwycięstwo w całym wyścigu zapewnił sobie Belg Tim Wellens.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 74. Tour de Pologne.

Etapy 74. Tour de Pologne:

1. etap (29 lipca 2017): Kraków – Kraków (137 km)
2. etap (30 lipca 2017): Tarnowskie Góry – Katowice (142 km)
3. etap (31 lipca 2017): Jaworzno – Szczyrk (161 km)
4 etap (1 sierpnia 2017): Zawiercie – Zabrze (238 km)
5. etap (2 sierpnia 2017): Olimp Nagawczyna – Rzeszów (130 km)
6. etap (3 sierpnia 2017): Wieliczka – Zakopane (189 km)
7. etap (4 sierpnia 2017): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (132 km)