Dylan Teuns wygrał w Szczyrku trzeci etap 74. Tour de Pologne. Trzecie miejsce zajął Rafał Majka. Liderem klasyfikacji generalnej został Peter Sagan.

Po dwóch płaskich odcinkach w Tour de Pologne 2017 przyszedł czas na pierwszy etap z podjazdami pierwszej kategorii. Do pokonania było 161 kilometrów.

Start nastąpił w Jaworznie. Zawodnicy rozpoczęli wyścig z rynku o godz. 15.00, po czym przejechali rundę wokół centrum miasta, aby następnie wyruszyć prosto do Szczyrku.

Jaworznianie tłumnie zebrali się wzdłuż trasy wyścigu i głośno dopingowali najlepszych kolarzy na świecie.

– Jaworznianie okazali się kibicami na medal. O tym jak spisała się jaworznicka publiczność informowały ogólnopolskie media. Ich zaangażowanie i doping to dla nas sygnał do utrzymania dalszej współpracy z Lang Teamem i rozmów dotyczących organizacji touru w Jaworznie w kolejnych latach – podkreślił Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta Jaworzna.

Tak jechali

Niedługo po starcie ukształtowała się siedmioosobowa grupa, w której jechali m.in. Maciej Paterski (CCC Spranfi Polkowice) i Adam Stachowiak (Orlen CCC Reprezentacja Polski). W pewnym momencie przewaga ucieczki wynosiła blisko cztery minuty.

Im bliżej końca etapu, tym przewaga ta topniała, a kolejni kolarze groźnie atakowali. Najpierw uciekł Australijczyk Jack Haig (Orica-Scott), ale decydujący okazał się ostatni kilometr i podjazd do hotelu Orle Gniazdo. Z liczącej około 20 zawodników czołówki najlepszy okazał się Dylan Teuns z BMC. Belg zaatakował kilkaset metrów przed metą i wygrał. Drugie miejsce zajął Peter Sagan, a trzecie Rafał Majka (obaj Bora-Hansgrohe).

– Moja grupa cały czas pracowała, aby na ostatni podjazd wjechać w jak najlepszej kondycji. Koledzy wykonali fantastyczną pracę w końcówce i to w głównej mierze im zawdzięczam to dzisiejsze zwycięstwo – powiedział zwycięzca trzeciego etapu TdP Dylan Teuns.

Jak poradzili sobie pozostali Polacy?

Poza trzecim Rafałem Majką, bardzo dobrze poradzili sobie pozostali Polacy. Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal) zakończył etap na 21. miejscu, a na 26. pozycji do mety dojechał Marek Rutkiewicz (Reprezentacja Polski).

Peter liderem wyścigu

Po poniedziałkowym triumfie koszulkę lidera wyścigu odzyskał Słowak Peter Sagan. Na drugie miejsce awansował Dylan Teuns. Rafał Majka jest trzeci i do lidera traci 12 sekund.

– Wiedziałem, że to będzie piękny dzień i wielkie ściganie na trasie. Cztery górskie premie, podjazd do mety w Szczyrku i kolarze, którzy pojechali na całego. Wygrał Dylan Teuns i już dzisiaj mogę wszystkim poradzić, żeby mieć tego chłopaka na oku. Jestem przekonany, że Belg potrzyma tradycję kolarzy, którzy pierwszy życiowy sukces odnieśli w Tour de Pologne, a potem odnosili kolejne triumfy. Zaryzykuję twierdzenie, że rośnie kolejny świetny góral – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Co następnego dnia?

We wtorek (1 sierpnia) kolarzy czeka najdłuższy etap tegorocznego Tour de Pologne (238 kilometrów) z Zawiercia do Zabrza.

Zawodnicy zaczną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, żeby drogami Zachodniej Małopolski wrócić na teren województwa śląskiego. Niedługo po starcie punkty będzie można zdobyć w Olkuszu. Zarówno na premii lotnej, jak i górskiej. Premia specjalna ulokowana została w Knurowie, ale zanim peleton do niej dotrze powalczy jeszcze na lotnych finiszach w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Na koniec kolarzy czekać będzie ściganie na ulicach Zabrza, z metą przy stadionie Górnika Zabrze.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 74. Tour de Pologne.