Caleb Ewan wygrał w Zabrzu czwarty etap 74. Tour de Pologne. Wyprzedził Danny’ego Poppela i Petera Sagana, który utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej.

Czwarty etap był najdłuższym etapem w tegorocznej edycji Tour de Pologne. Kolarze przejechali 238 kilometrów i musieli się zmagać z prawie 40-stopniowym upałem.

Start nastąpił w Zawierciu. Jako pierwsi od peletonu oderwali się Remi Cavagna (Quick-Step), Nicolas Dougall (Dimension Data) i Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice). Chwilę później dołączyli do nich kolejni – Toms Skujins (Cannondale-Drapac), Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) i Bert Lindeman (Lotto NL-Jumbo).

Na lotnych premiach oraz dwóch premiach specjalnych najlepiej punktowali wspomniani już Jan Tratnik i Bert Lindeman.

Z czasem peleton dogonił uciekających kolarzy. Ostatecznie niedaleko stadionu Górnika Zabrze najszybszy okazał się Australijczyk Caleb Ewan z zespołu Orica-Scott. Na drugiej pozycji uplasował się Danny Van Poppel, a trzeci był Peter Sagan (Bora-Hansgrohe).

Jak poradzili sobie Polacy?

Najlepszy z Polaków był Alan Banaszek z CCC Sprandi Polkowice zakończył etap na dziewiątej pozycji. Na 18. miejscu był Paweł Franczak, a Rafał Majka – 26.

W klasyfikacji generalnej bez zmian

Liderem klasyfikacji generalnej wyścigu pozostaje Peter Sagan, który umocnił swoją przewagę nad Dylanem Teunsem (10 sekund) i Rafałem Majką (16 sekund).

Co następnego dnia?

Po najdłuższym przyjdzie czas na najkrótszy etap tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze wystartują sprzed siedziby Olimp Laboratories w Nagawczynie. 130 kilometrów jazdy malowniczymi terenami Podkarpacia będzie wiodło między innymi przez gminę Lubenia, gdzie kolarze powalczą na dwóch górskich premiach. Kolejne punkty górale będą mogli zdobyć w Łanach, gdzie zameldują się dwukrotnie. Linię mety pokonają zaś w Rzeszowie.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 74. Tour de Pologne.

Etapy 74. Tour de Pologne:

1. etap (29 lipca 2017): Kraków – Kraków (137 km)
2. etap (30 lipca 2017): Tarnowskie Góry – Katowice (142 km)
3. etap (31 lipca 2017): Jaworzno – Szczyrk (161 km)
4 etap (1 sierpnia 2017): Zawiercie – Zabrze (238 km)
5. etap (2 sierpnia 2017): Olimp Nagawczyna – Rzeszów (130 km)
6. etap (3 sierpnia 2017): Wieliczka – Zakopane (189 km)
7. etap (4 sierpnia 2017): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (132 km)