Szpital Powiatowy w Zawierciu wznowił zabiegi zaćmy. Każda osoba przed zabiegiem będzie miała wykonany test na koronawirusa.

By dać pacjentom możliwość leczenia szpital wdrożył wszystkie wymagane procedury. Przed zabiegiem każdy pacjent będzie miał zrobiony test na koronawirusa. Badania przeszedł też personel. W placówce nadal obowiązuje noszenie masek, dezynfekcja rąk oraz pomiar temperatury i ankieta epidemiologiczna.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS) częściej niż dotąd przeprowadzane będą operacje obuoczne. Dzięki temu zmniejszy się liczba wizyt przed i pooperacyjnych, a co za tym idzie kontakt pacjenta z placówkami ochrony zdrowia.

Podczas samej operacji personel jest w pełni wyposażony w środki ochrony indywidualnej. Na sali przebywają tylko osoby, których obecność jest niezbędna do wykonania zabiegu, a czas pobytu pacjenta w szpitalu skrócony do minimum.

Zabiegi odbywają się na bieżąco, czas oczekiwania to mniej więcej tydzień. Są wykonywane w trybie chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent po operacji wraca do domu. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, polega na wykonaniu małego (2-3 mm) cięcia w rogówce. Usuwana jest zmętniała, zamglona soczewka, a następnie wprowadzona jest nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.