Na nowym rondzie w Jaworznie stanie… podświetlany nurek. Ruszyła przebudowa jednej z najdłuższych ulic w mieście. Na ulicy prowadzącej ze Szczakowej do Ciężkowic pojawi się kanalizacja, nowa nawierzchnia, a także chodniki i ścieżka rowerowa.

Pierwszy etap przebudowy ul. Sobieskiego polega na wykonaniu kanalizacji na odcinku od mostu nad potokiem Łużnik do skrzyżowania z ul. Pniaka. Utrudnienia w ruchu występują od ul. Moździerzowców do ostatnich zabudowań przed przejazdem kolejowym.

– Prace prowadzone będą przy połówkowym zajęciu jezdni, a ruch odbywać się będzie wahadłowo, ze sterowaniem sygnalizacją świetlną – tłumaczy Emilia Tura, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Prace na ul. Sobieskiego pochłoną blisko 5,9 mln zł, a zajmie się tym katowicka firma Drogopol ZW. Miejscy urzędnicy liczą też na dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Przebudowie ulegnie 3-kilometrowy odcinek drogi łączący Szczakową z Ciężkowicami, który przez ostatnich kilka lat ucierpiał wskutek ciężkiego ruchu pojazdów przy rekultywacji składowiska w Pieczyskach.

– Nowa ulica zyska chodniki, drogi dla rowerów, latarnie uliczne. Przejazd przez Pieczyska będzie znacznie bezpieczniejszy dzięki rondu, które powstanie na skrzyżowaniu z ul. Płetwonurków prowadzącą do ośrodka nurkowego- tłumaczy Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich.

Na wspomnianym rondzie stanie… figura nurka, która nocą będzie podświetlana.

– Rondo powinno również zmniejszyć znacznie prędkość samochodów, które rozpędzają się nadmiernie na tym odcinku – dodaje Grzegorz Cyran.

Kolejne rondo – do połowy przyszłego roku – powstanie na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z ul. Bukowską, a przystanki autobusowe w Pieczyskach przy parku Gródek i drodze do bacówki zostaną zaopatrzone w wyświetlacze informacji pasażerskiej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.