Niegdyś wapienne wzgórze, obecnie niepowtarzalny teren do nauki i rekreacji, a przy tym miejsce gdzie przyrodę chroni się dla ludzi, a nie przed ludźmi. Poznaj sekrety GEOsfery.

Geosfera, czyli Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej w Jaworznie, który powstał na terenie byłego kamieniołomu Sadowa Góra. Pozyskiwanie kruszywa prowadzone była do lat 70. ubiegłego wieku, a przez kolejne 30 lat nie było pomysłu na zagospodarowanie tego obszaru. Dopiero kilka lat temu, teren zainteresował się Urząd Miasta, który postanowił wykorzystać walory ekologiczne miejsca, tworząc park tematyczny.

Główną ideą powstania GEOsfery jest szeroka promocja walorów przyrodniczych. W stworzonym tu, rozległym parku sensorycznym, jednym z największych w Europie posadzono ponad czterdzieści tysięcy roślin. Jest to miejsce, gdzie przyrodę chroni się dla ludzi, a nie przed ludźmi, oferując obok możliwości rekreacji, edukację wychodzącą poza ramy teorii.

Eksploatacja terenu ujawniła niezwykle liczne skamieniałości i pofałdowanie dna, świadczące o burzliwej historii tego miejsca, sięgającej 260 milionów lat. Eksploatacja pozwoliła także odnaleźć liczne skamieniałości roślin i zwierząt zamieszkujących ten obszar. Obecnie dużą atrakcję stanowią rekonstrukcje najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych. Można tu spotkać m.in. notozaury.

Na terenie GEOsfery zbudowano niewielki pawilon ekspozycji riplemarków powstałych prawdopodobnie na skutek gigantycznego tsunami wywołanego trzęsieniem ziemi. Tuż obok pawilonu znajdują się megariplemarki czyli wielkie skamieniałe ślady fal.

Spacerując wzdłuż ścieżek spacerowych, można natknąć się na tablice edukacyjno-informacyjne oraz ekspozycje, które przedstawiają i przybliżają historię okres triasu.

Jednak poza niezwykłą strefą edukacyjną, GEOsfera posiada także świetne zaplecze rekreacyjne. Na terenie o powierzchni ośmiu hektarów wykonano szlaki spacerowe, punkty widokowe, grilowisko, mały amfiteatr – “gawędzarnię”, plac zabaw, pawilon riplemarków, salę dydaktyczną, staw, zegar pór roku, stację meteorologiczną, wrzosowisko, pseudomakię i ogród sensoryczny.

Ten wyjątkowy i unikatowy w skali kraju park tematyczny pozwala, chociaż na chwilę, przenieść się w czasie 245 milionów lat wstecz.

Wstęp na teren jest bezpłatny. Dla zmotoryzowanych przygotowano niewielki parking, jednak możliwy jest także dojazd komunikacją miejską (linia nr 304). Jest to także idealne miejsce do jazdy rowerowej oraz spacerów.