Na boisku w Strzemieszycach odbyły się obchody stulecia Unii Dąbrowa Górnicza. Do uroczystości nie dopasowała się jedynie Unia Kosztowy, która w meczu IV ligi pokonała solenizanta.

Klub został założony w 1921 roku w Strzemieszycach jako Świt. Dopiero po latach zaczęto używać nazwy Unia. Podobnie było z drugim członem nazwy – jeszcze do niedawna zespół w rozgrywkach ligowych figurował jako Unia Strzemieszyce.

Gratulacje od władz piłkarskich

W jubileuszu wzięli udział przedstawiciele władz Dąbrowy Górniczej, klubów sportowych – Zagłębia Sosnowiec, Sarmacji Będzin i LKS-u Tęcza Błędów oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej – Stefan Mleczko, Tadeusz Bizoń i Henryk Kurek.

Zasłużeni działacze klubu zostali uhonorowani przez władze związku. Brązowe Odznaki Honorowe ŚZPN otrzymali Wojciech Białek, Dariusz Klacza, Grzegorz Koziński, Dariusz Machalski, Czesław Pałka oraz Piotr Pierścionek, Srebrnymi Jolanta Kosmala, Robert Majewski i Kazimierz Mierniczek. Złotą został uhonorowany prezes Unii, Paweł Cichy. Na jego ręce złożono także pamiątkowy grawerton z gratulacjami oraz symboliczny voucher na sprzęt sportowy.

– Pozwólcie, że w imieniu prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a od niedawna również wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli jak i prezesa Podokręgu Sosnowiec Józefa Grząby złożę wam jak najserdeczniejsze życzenia. Życzę wam, żebyście już nigdy nie przeżywali zakrętów, które przez minione 100 lat pojawiały się na drodze klubu. Niech zawsze wasza droga będzie już tylko prosta i z górki – powiedział Stefan Mleczko, członek zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Seniorzy przegrali, oldboje wygrali

Zanim jednak rozpoczęła się oficjalna część uroczystości na boisku pojawili się wychowankowie dąbrowskich akademii piłkarskich. Obserwujący mieli okazję zobaczyć pokazowe treningi w ich wykonaniu.

Po uroczystościach rozpoczęły się rozgrywki sportowe. Najpierw na boisku pojawił się pierwszy zespół Unii. Podopieczni Dariusza Klacza w jubileusz rozgrywali spotkanie piątej kolejki czwartej ligi. W nim ulegli Unii Kosztowy 0:1 po bramce w doliczonym czasie gry z rzutu karnego.

Zupełnie inaczej było w drugim spotkaniu. Na boisku pojawili się oldboje Unii Strzemieszyce (dawna nazwa klubu) oraz Zagłębianki. Starsi koledzy zaprezentowali się lepiej niż pierwszy zespół. Oldboje Unii pokonali Zagłębiankę 5:1. Imprezę zamknęła część artystyczno-rozrywkowa.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Unia Dąbrowa Górnicza przed trudnym wyzwaniem