Przy ul. Stacyjnej kończy się montaż wysokiej na prawie 7 m altany. To znak, że budowa pierwszej w Dąbrowie Górniczej tężni solankowej powoli zmierza ku końcowi. Z nowej atrakcji mieszkańcy będą mogli korzystać już wkrótce.

W Dąbrowie Górniczej powstaje pierwsza w mieście tężnia solankowa, która ma bogate właściwości lecznicze. Do budowy wysokiej na 6,75 m konstrukcji zostało wykorzystane drzewo modrzewiowe. Całość będzie mieć charakter altany ulokowanej na planie ośmiokąta, natomiast na planie koła wykonane zostanie utwardzenie terenu wokół tężni.

– Ciekawostka: altana powstała bez użycia wkrętów. Konstrukcję zmontowaliśmy w tradycyjny sposób przy użyciu kołków bukowych – podkreśla Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło budowę tężni solankowej w pobliżu stacji kolejowej w Strzemieszycach.

Do skończenia jest jeszcze dach, który po deskowaniu zostanie pokryty gontem bitumicznym. – Pośrodku altany powstaje słup, który zostanie obłożony tarniną. U podnóża wylejemy jeszcze misę, do której ze słupa ociekać będzie solanka – wyjaśnia Paweł Januchta.

Przed wykonawcą jeszcze prace brukarskie: kostką zostanie wyłożone koło, na którym została ulokowana altana. Później teren inwestycji zostanie doprowadzony do ładu, a dwie alejki na skwerze zostaną wysypane grysem. Całość zwieńczy montaż ławek i koszy na śmieci.

O wartej ponad 512 tys. zł budowie tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy podczas ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Inwestycja jest częścią koncepcji wypracowanej wcześniej podczas konsultacji społecznych. Zakłada ona, że w rejonie ulicy Stacyjnej powstanie pełna zieleni przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. W efekcie park w pobliżu stacji ponownie ma się stać główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc.

Kolejną inwestycją w tym miejscu – zaplanowaną przez miasto wspólnie z PKP – będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami, który połączy obie części dzielnicy. W minionym tygodniu radni zgodzili się, by w latach 2022-2023 przekazać na inwestycję 4 836 991,87 zł. Pozwoli to podpisać umowę z wykonawcą, który inwestycję zrealizuje w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.