Dzięki poszerzeniu przepustu droga rowerowa wzdłuż ul. Oddziału AK Ordona w Dąbrowie Górniczej zostanie uzupełniona o brakujący wcześniej fragment. Ponadto powstanie oznakowanie.

Drogę rowerową w Strzemieszycach, o długości 2,7 km, wybudowała w zeszłym roku firma Dromar. Od skrzyżowania z ul. Narutowicza do ul. Grabocińskiej jednokierunkowa droga powstała po obu stronach jezdni. Od Grabocińskiej do Hotelowej dwukierunkowa trasa prowadzi po jednej stronie jezdni.

Dyskomfortem dla rowerzystów – zjeżdżających na odcinek dwukierunkowy – była konieczność kontynuowania podróży po jezdni zaraz za skrzyżowaniem z ul. Grabocińską. W tym miejscu droga rowerowa bowiem nie powstała ze względu na wąski przepust przy cieku wodnym.

– Wtedy – ze względu na brak uzgodnień z Wodami Polskimi – poszerzenia przepustu nie mogliśmy jeszcze zlecić – wyjaśnia Zbigniew Kubik, naczelnik wydziału inwestycji drogowych.

droga rowerowa
Droga rowerowa – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Ułatwienie dla pieszych i rowerzystów

To, co nie udało się w zeszłym roku, zostanie wykonane teraz. Dromar w ramach prac dodatkowych poszerzył przepust, budując jednocześnie w tym miejscu chodnik i drogę rowerową. Dodatkowo, 300-metrowy odcinek drogi rowerowej zyska oznakowania.

– Ze względu na przerwę w drodze rowerowej 300-metrowy odcinek między Grabocińską a Hotelową nie został wtedy oznakowany. Teraz oznakowanie zostanie uzupełnione – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika inwestycji drogowych.

Na zakończenie prac Dromar ma czas do połowy października. To jednak nie koniec. Mieszkańcy mają szansę na dłuższą drogę rowerową – od ul. Hotelowej do ul. Staszica i dalej do ul. Wojska Polskiego. Na projekt takiego połączenia – nazwany „Rowerem po Staszicu” – można nawet zagłosować w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.