Do 30 czerwca trwa głosowanie na Drzewo Roku 2020. Wśród finalistów znaleźli się Smutni Bracia, czyli dwa olbrzymie buki Cmentarza Czterech Wyzwań w Sosnowcu.

Pod koniec lutego opisywaliśmy historię sosnowieckich Smutnych Braci, które znalazły się w organizowanym przez Klub Gaja ścisłym finale konkursu Drzewo Roku 2020.

Smutni Bracia to uznane za pomniki przyrody dwa olbrzymie drzewa z gatunku buk zwyczajny w odmianie „pendula”. Ich wiek szacowany jest na 186-195 lat. Mają 15 metrów wysokości, a ich obwody to 206 i 216 cm. Drzewa znajdują się na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Sosnowcu. W ich cieniu swoje grobowce mają postaci ważne dla historii Sosnowca: Dietlowie i Meyerholdowie.

– Te potężne i malownicze drzewa o płaczącej sylwetce oraz gęstym ulistnieniu, stanowią przepiękny element kompozycyjny i historyczny miejsca, w którym przyszło im rosnąć. Były świadkami wielu wydarzeń historycznych: od czasów zaborów, po ustanowienie Sosnowca miastem, a na przemianach społeczno-ekonomicznych współczesnej Polski kończąc – przekonuje Przemysław Bartos, który zgłosił Smutnych Braci do plebiscytu Drzewo Roku.

Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca
Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca

Liczy się każdy głos

Teraz sosnowieckie buki mogą zwrócić uwagę całej Polski. Wszystko za sprawą internetowego głosowania, które trwa do końca czerwca. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail.

Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę oraz dyplom, który również trafi do przedstawiciela samorządu. Zwycięskie drzewo co roku reprezentuje też nasz kraj w europejskim konkursie Tree of the Year.

Wygrana, poza statuetką, dyplomem i nagrodami rzeczowymi, to przede wszystkim pozytywny obraz w skali kraju, a później również Europy. Warto zadbać o to aby pokazać, że Sosnowiec walczy o ochronę przyrody – podkreśla Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.