Do 30 czerwca trwa głosowanie na Drzewo Roku 2020. Wśród finalistów znaleźli się Smutni Bracia, czyli dwa olbrzymie buki Cmentarza Czterech Wyzwań w Sosnowcu.

Pod koniec lutego opisywaliśmy historię sosnowieckich Smutnych Braci, które znalazły się w organizowanym przez Klub Gaja ścisłym finale konkursu Drzewo Roku 2020.

Smutni Bracia to uznane za pomniki przyrody dwa olbrzymie drzewa z gatunku buk zwyczajny w odmianie „pendula”. Ich wiek szacowany jest na 186-195 lat. Mają 15 metrów wysokości, a ich obwody to 206 i 216 cm. Drzewa znajdują się na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Sosnowcu. W ich cieniu swoje grobowce mają postaci ważne dla historii Sosnowca: Dietlowie i Meyerholdowie.

– Te potężne i malownicze drzewa o płaczącej sylwetce oraz gęstym ulistnieniu, stanowią przepiękny element kompozycyjny i historyczny miejsca, w którym przyszło im rosnąć. Były świadkami wielu wydarzeń historycznych: od czasów zaborów, po ustanowienie Sosnowca miastem, a na przemianach społeczno-ekonomicznych współczesnej Polski kończąc – przekonuje Przemysław Bartos, który zgłosił Smutnych Braci do plebiscytu Drzewo Roku.

Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca
Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca

Liczy się każdy głos

Teraz sosnowieckie buki mogą zwrócić uwagę całej Polski. Wszystko za sprawą internetowego głosowania, które trwa do końca czerwca. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail.

Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę oraz dyplom, który również trafi do przedstawiciela samorządu. Zwycięskie drzewo co roku reprezentuje też nasz kraj w europejskim konkursie Tree of the Year.

Wygrana, poza statuetką, dyplomem i nagrodami rzeczowymi, to przede wszystkim pozytywny obraz w skali kraju, a później również Europy. Warto zadbać o to aby pokazać, że Sosnowiec walczy o ochronę przyrody – podkreśla Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

 1. Apropopo drzew
  Więcej sosen poproszę w zamian za wywalenie topól z odległości minimum 10 metrów od chodnika!
  Nikt w tej Zieleni Miejskiej nie widzi co te drzewa robią?

 2. Ten konkurs to na poważnie? Miejmy nadzieję, że nie są w grupie pseudo ekologów. Z klapami na oczach, wyglądającymi działaniami jak na do wynajęcia za wydaje się judaszowe srebrniki.

 3. – Wygrana, poza statuetką, dyplomem i nagrodami rzeczowymi, to przede wszystkim pozytywny obraz w skali kraju, a później również Europy.Warto zadbać o to aby pokazać, że Sosnowiec walczy o ochronę przyrody – podkreśla Przemysław Bartos
  niestety ma się to nijak do rzeczywistości. Sosnowiec tnie drzewa na potęgę ( Górka Środulska,Sobieskiego, CH na Jęzorze itd)w zamian składając deklaracje o nasadzeniach zastępczych krzewami lub roślinkami w donicach. Smutni Bracia mają szczęście że są na terenie cmentarza a nie np przed dworcem PKP bo Chęciński by je zamienił na trawnik na dachu.nota bene na tym wielkim placu od Sezamu po budynek informatyki będzie 5 drzew iglastych i 20 liściastych choć te ostatnie to takie bardziej przerośnięte krzewy niż drzewa.
  niestety Sosnowiec z winy kolejnych prezydentów choruje na – https://magazyn.wp.pl/finanse/artykul/betonoza-ciezka-choroba-polskich-miast
  i szczerzę miastu nie życzę wygranej , nie chciałbym oglądać Chęcińskiego odbierającego nagrodę „obrońcy przyrody”

 4. Redaktorze, warto napisać o czymś ważnym dla mieszkańców, np. że zamknięto Biedronkę na Kilińskiego, a nie o głupotach, że jakiś prezydent przyjechał a potem redaktor usunął komentarze, bo szły w niewłaściwą stronę.

  • Wow info miesiąca ten sklep. Bul dpy bo prezydent był, a parodyści na urząd dopiero może przyjadą. Prodia nierówności pewno się zjawi.

 5. […] W wielkim finale znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 80 zgłoszeń z całej Polski. Sosnowiec reprezentowały dwa buki rosnące na Cmentarzu Czterech Wyzwań przy ulicy Smutnej. Zwyciężyła ponad 150-letnia Lipa z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim, zdobywając 15 346 głosów internautów. Niewiele mniej, bo 14 902 głosy uzyskała Sosna Falenicka z Warszawy, dzięki czemu zajęła drugie miejsce. Jako trzeci na podium stanęli Smutni Bracia z sumą 4043 głosów. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here