Jacek Gaim, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego, unieważnił postępowanie na budowę hali i lodowiska. Wykonawcę stadionu poznamy po zaplanowanej aukcji elektronicznej.

Jak pisaliśmy kilka dni temu, nie udało się wyłonić wykonawcy budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Przetarg podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów.

Zgłosiły się tylko cztery firmy

W postępowaniu przetargowym zgłosiły się tylko cztery firmy. Tylko jedna z nich chciała wybudować wszystkie części ZPS, dwie tylko lodowisko, a jedna tylko halę sportową.

Władze miasta szacowały, że stadion piłkarski, halę sportową i lodowisko uda się wybudować za nieco ponad 202 mln zł, z czego 132,5 mln zł na stadion, 35,3 mln zł na lodowisko i 34,2 mln zł na halę.

Brakuje ponad 90 mln zł

W każdym przypadku oferty firm były wyższe od kwot, które planowało wydać miasto. Dlatego też Jacek Gaim, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego zdecydował się unieważnić postępowanie przetargowe na budowę hali i lodowiska. W najbliższym czasie postępowanie zostanie zapewne powtórzone.

– Ceny zaproponowane na budowę lodowiska (85,5 mln – konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana i ALSTAL Development i 68 mln zł – Mirbud) oraz hali sportowej (64,9 mln zł – Mirbud) przewyższają kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na inwestycję i nie ma możliwości ich zwiększenia – czytamy w uzasadnieniu.

Na razie tylko stadion

Jeśli chodzi o stadion, to miasto zdecydowało się na aukcję elektroniczną. Urzędnicy liczą, że w trakcie licytacji firmy zdecydują się jeszcze opuścić ceny. – Wpłynęły trzy oferty i sensowne wydawałoby się sprawdzenie czy wykonawcy byliby skłonni obniżyć ceny – mówił nam przed tygodniem Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że za wybudowanie stadionu piłkarskiego zainteresowane firmy zaproponowały 166,9 mln zł (Mirbud), 161,1 mln zł Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej) oraz 183,2 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego).

Kiedy powstaną wszystkie obiekty?

Jak przekonuje prezydent, mimo unieważnienia postępowania na budowę hali i lodowiska, termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. – Całość inwestycji ma trwać około 36 miesięcy. Trzeba sobie zdać sprawę, że najbardziej pracochłonnym elementem całego kompleksu jest stadion. Oprócz samego obiektu w cenie mamy jeszcze miejsca parkingowe, wszystkie instalacje, które muszą być doprowadzone do pozostałych obiektów sportowych. Hala i lodowisko będą tylko wybudowane i podłączone do stadionu. Wydaje się więc, że termin jest wystarczający – uspokaja Arkadiusz Chęciński.

Czym jest ZPS?

Zagłębiowski Park Sportowy ma powstać w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego i będzie jedną z największych inwestycji w historii Sosnowca. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób. Wszystko ma być wkomponowane w tereny zielone, bowiem miasto chce zachować zielony charakter tego terenu.