Historia polskich primabalerin, to jedna z propozycji 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Wykład poprowadzony przez dr. Magdalenę Boczkowską przybliży uczestnikom świat baletu.

Kim jest Tacjanna Wysocka? Jak trafiła do Sosnowca? Czym tak na prawdę jest balet? Jakie są jego początki? Na te pytania i wiele innych odpowie wykład dr. Magdaleny Boczkowskiej zatytułowany „Tacjanna Wysocka – czarny łabędź”. Poświęcony będzie jednej z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych polskich primabalerin.

Wydarzenie odbędzie się 14 października, o godzinie 18:00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11). Wstęp jest wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

Tacjanna Wysocka była wybitną tancerką, choreografką, kierowniczką baletu, pedagogiem, uczennicą słynnej Anny Sokołowej. Wraz z mężem Stanisławem założyła w Warszawie szkołę baletową, współpracowała tam także z kultowym dziś kabaretem Qui Pro Quo.

W 1946 roku los rzucił ją do Sosnowca, gdzie w siedzibie Pałacu Dietla otwarła własną szkołę. Była prekursorką nowoczesności w polskim tańcu, jej idee – opisane w kilku książkach – dały podwaliny jednemu z nurtów współczesnego baletu, teatrowi tańca.

Wstęp na wydarzenie możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką, którą można odebrać w informatorium Zagłębiowskiej Mediateki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek pod numerem: 574 480 779.

Patronem medialnym 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej  jest Twoje Zagłębie.

Przeczytaj także:

Jesień Teatralna. Czym zaskoczy szczęśliwa 7. edycja wydarzenia?