Latają nawet 200 km/h. Są „łasuchami” – jeden potrafi zjeść do 20 tysięcy owadów dziennie. Jerzyki. Skrzydlaci poskramiacze komarów. W tym roku w Sosnowcu ma być ich jeszcze więcej.
Jerzyk to ptak podlegający ścisłej ochronie prawnej. Na lęgi przylatuje z ciepłym wiatrem w pierwszej połowie maja, a opuszcza nasz kraj w drugiej połowie sierpnia. Żywi się owadami chwytanymi w locie (w tym komarami). Potrafi ich zjeść kilkanaście tysięcy w ciągu jednego dnia.
400 budek lęgowych dla jerzyków
W ubiegłym roku Sosnowiec rozpoczął akcję „Jerzyki – pomoc w walce z komarami”. Wtedy miasto nieodpłatnie przekazało spółdzielniom i wspólnotom budki lęgowe dla jerzyków. W tym roku akcja powraca ze zdwojoną siłą.
– W 2020 roku przekazaliśmy do wspólnot i spółdzielni 150 domków dla jerzyków. W tym roku mamy aż 400 sztuk pojedynczych budek lęgowych – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.
Zainteresowane wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe już mogą się zgłaszać do Wydziału Gospodarki Komunalnej, przesyłając wniosek mailowo na wsr.ka@um.sosnowiec.pl. Mają na to czas do 9 kwietnia.
Ptaki pomogą w walce z komarami
Podobnie jak w ubiegłym roku, poszukiwane lokalizacje to najlepiej te w bliskiej odległości dużych terenów rekreacyjnych. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot, ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje.
– Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.
– Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Jesienią budki trzeba zdjąć i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia, lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy. Co kilka lat budki powinny zostać wyczyszczone ze starego materiału gniazdowego, tak żeby ptaki chętnie je powtórnie zajmowały – dodaje Agnieszka Kowalska.
Jerzyki w Jaworznie
O jerzyki zadba również Jaworzno. Miasto zakupiło 50 budek lęgowych, które zostaną rozdane mieszkańcom. Oferta skierowana jest do osób zamieszkujących głównie w wysokich budynkach wielorodzinnych, gdzie jerzyki występują (w Jaworznie to głównie Podłęże, Podwale, Osiedle Stałe, Gigant).
– Montaż budki będzie po stronie mieszkańca, więc wymagana jest pewna wiedza techniczna. Budkę lęgową należy umieścić powyżej drugiego piętra, w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny niczym nieograniczony dolot. Należy unikać południowej wystawy, aby budka się nie przegrzewała. Jerzyki często gniazdują w koloniach, dlatego można powiesić dla nich kilka budek obok siebie – wyjaśniają jaworzniccy urzędnicy.
Osoby chętne do otrzymania takiej budki powinny zgłosić się telefonicznie pod numer 32 618 17 73, gdzie zostaną ustalone warunki ich przekazania (uwzględniając obostrzenia związane z pandemią).