Sosnowiec walczy z komarami. Zamiast oprysków i innych chemicznych środków, władze miasta postawiły na bardziej naturalne sposoby. Na ratunek mają przyjść jerzyki.

Kilka miesięcy temu Sosnowiec rozpoczął akcję „Jerzyki – pomoc w walce z komarami”. W ramach niej miasto chciało nieodpłatnie przekazać spółdzielniom i wspólnotom budki lęgowe dla jerzyków.

Poszukiwaliśmy wysokich budynków mieszkalnych w różnych lokalizacjach miasta, najlepiej w bliskiej odległości dużych terenów rekreacyjnych. Bez większego problemu udało się takie lokalizacje wskazać. Bardzo mocno w sprawę zaangażowali się sami mieszkańcy, którzy mobilizowali swoje administracje do zgłoszenia się do naszej akcji – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Budki lęgowe dla jerzyków – fot. UM Sosnowiec
Budki lęgowe dla jerzyków – fot. UM Sosnowiec

Miasto kupiło 100 pojedynczych budek i 50 podwójnych. – Po stronie spółdzielni i wspólnot leżała ich instalacja na budynkach. Ważne będzie również okresowe czyszczenie ze starych gniazd, zabezpieczenie otworów na zimę i otwarcie przed majowym przylotem ptaków. Trzeba o tym pamiętać, bo jerzyki przylatują do nas najpóźniej, dlatego najlepiej zdjąć na zimę budki lub przynajmniej zakryć otwór. W przypadku niezakrywania otworów można się spodziewać, że budki zostaną zajęte przez ptaki wcześniej przylatujące – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej sosnowieckiego urzędu.

Jerzyki – fot. Przyroda dla Sosnowca
Jerzyki – fot. Przyroda dla Sosnowca

Po powieszeniu budek, administracje musiały przesłać do urzędu dokumentację zdjęciową. – Budki należało umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Aby ochronić ptaki przed nadmiernym nagrzewaniem budki trzeba było wieszać na ścianach wschodnich lub północnych – dodaje naczelnik WGK.

Urzędnicy podkreślają, że akcje będzie kontynuowana również w przyszłym roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Znaleźli sposób na komary. To jerzyki