W Sosnowcu odwołano lub przesunięto kolejne imprezy w miejskich obiektach zamkniętych. To niejedyne działania samorządu dot. koronawirusa.

We wtorek, 10 marca, pisaliśmy, że prezydent Arkadiusz Chęciński zdecydował o odwołaniu czterech dużych imprez, które miały się odbyć w tym tygodniu w Sosnowcu. Lista odwołanych wydarzeń została powiększona o kolejne.

– Odwołujemy lub przesuwamy imprezy w miejskich obiektach zamkniętych do 22 marca włącznie, a wydarzenia sportowe będą organizowane bez udziału publiczności – poinformował Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Odwołane imprezy to: Kino w bibliotece w Zagłębiowskiej Mediatece (11 marca i 18 marca), program umuzykalniający dla dzieci „Mała Akademia Jazzu” w Muzie (11 marca), projekcja filmowa w ramach cyklu Kino w Muzie (12 marca), wernisaż wystawy „Przepływ” w Muzeum Sosnowca (12 marca), wernisaż wystawy Laury Makabresku (13 marca), koncert w ramach Weekendu Kultury Irlandziej (12-14 marca), 65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Mediatece (14 marca), XIII Ogólnopolski Festiwal Taneczny „Róża 2020” w MDK Kazimierz (14 marca), występ Piatnitsky The National Choir od Russia (14 marca), Rodzinne Spotkania z Kinem Muza z warsztatami dla dzieci (15 marca), Turniej Taneczny World Dane w hali sportowej przy Braci Mieroszewskich (21 marca), V Festiwal „Kolej w Miniaturze” Sosnowiec 2020 w CKZiU przy ul. Kilińskiego 31 (14-15 marca).

Odwołano też koncert Darii Zawiałow w ramach trasy Helsinki Tour 3.0, który był zaplanowany na 21 marca w Muzie oraz wszystkie spektakle w Teatrze Zagłębia, które miały się odbyć między 13 a 22 marca.

Władze miasta podkreślają, że lista odwołanych wydarzeń może się jeszcze zmienić. – Proszę o ograniczenie uczestniczenia w wydarzeniach z dużym skupiskiem ludzi. Nie chodzi o panikę, ale o ostrożność. Zdrowy rozsądek jest najważniejszy – zaznacza prezydent Arkadiusz Chęciński.

Ograniczono odwiedziny w szpitalu

To jednak nie koniec. W mieście odwołane zostały również jubileusze z udziałem seniorów, natomiast w domach pomocy społecznej do odwołania wprowadzono zakaz odwiedzin. Ograniczone zostały odwiedziny w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Władze miasta zalecają też odwołanie wycieczek, wyjść i szkolnych wymian międzynarodowych.

– Od 12 marca, do odwołania, wyłączamy z użytkowania wpłatomat w Urzędzie Miejskim. Prosimy o dokonywanie wpłat, w razie możliwości, przez internet – mówi Rafał Łysy.

Warto też dodać, że Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu oddało do dyspozycji tzw. karetkę zakaźną.

Koronawirus atakuje

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 110 tys. przypadków zakażenia i ok. cztery tysiące zgonów spowodowanych wirusem. W Polsce stwierdzono do tej pory 25 przypadków zakażenia, w tym 7 w województwie śląskim [stan na 11 marca, na godz. 8.00].