Dąbrowa Górnicza szykuje się na koronawirusa. Prezydent Marcin Bazylak poinformował, jak miasto jest przygotowane na ewentualny atak wirusa. – Proszę o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności – apeluje.

Do tej pory w Dąbrowie Górniczej nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Miasto jest jednak w pełnej gotowości. – W związku ze stanem podwyższonej gotowości podjąłem decyzję o przeprowadzeniu imprez sportowych w marcu bez udziału publiczności, zawieszeniu działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pałacu Kultury Zagłębia. Z podobnym zaleceniem zwracam się do wszystkich organizatorów, stowarzyszeń i grup działających na rzecz seniorów w naszym mieście. Seniorzy to grupa o podwyższonym ryzyku zachorowania, dlatego zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, apeluję o powstrzymanie się od grupowych spotkań. Zawieszono także możliwość odwiedzin podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej – przekazał Marcin Bazylak.

Do 14 marca zawieszone zostały seanse w Kinie Kadr oraz cykle koncertów Scena/anecS, PIWNICA i Kameralne Czwartki w Pałacu Kultury Zagłębia. – Osoby, które zakupiły bilety na wspomniane wydarzenia drogą elektroniczną, otrzymają zwrot pieniędzy automatycznie. Widzowie, którzy zakupili bilety w pałacowej kasie, mogą dokonywać ich zwrotu od 11 marca do 31 sierpnia – powiedział Olaf Otwinowski. – O dalszych decyzjach odnośnie innych wydarzeń repertuarowych w Pałacu Kultury Zagłębia będziemy informować na bieżąco – dodał.

Służby miejskie w pełnej gotowości

Dyrektorzy placówek oświatowych zostali poinformowani o konieczności zachowania szczególnej ostrożności przy organizowaniu wyjazdów młodzieży, a także otrzymali polecenie śledzenia na bieżąco komunikatów GIS.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii zakazało odwiedzin rodzin u pacjentów. – Zostały także wstrzymane przyjęcia planowe na: gastroenterologię, laryngologię i rehabilitację. Pozostałe oddziały funkcjonują normalnie – informuje dąbrowski szpital.

Prezydent Dąbrowy Górniczej podkreśla, że służby miejskie są w pełnej gotowości, by reagować w sytuacji podwyższonego zagrożenia. – Zwracam się do wszystkich mieszkańców o ostrożność i zdrowy rozsądek. Dużo zależy od tego, jak my sami będziemy podchodzić do zaistniałych okoliczności. Wyjazdy do stref zagrożonych powinny być gruntownie przemyślane. Ponadto, proszę o ograniczenie uczestnictwa w wydarzeniach publicznych i unikanie dużych skupisk ludzi – apeluje Marcin Bazylak.

Koronawirus atakuje

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 110 tys. przypadków zakażenia i ok. cztery tysiące zgonów spowodowanych wirusem. W Polsce stwierdzono do tej pory 27 przypadków zakażenia, w tym 8 w województwie śląskim [stan na 11 marca, na godz. 14.00].