Smutni Bracia, czyli dwa olbrzymie buki z Cmentarza Czterech Wyzwań w Sosnowcu, znaleźli się w organizowanym przez Klub Gaja finale konkursu Drzewo Roku 2020.

Smutni Bracia są to uznane za pomniki przyrody dwa olbrzymie drzewa z gatunku buk zwyczajny w odmianie „pendula”. Ich wiek szacowany jest na 186-195 lat. Mają 15 metrów wysokości, a ich obwody to 206 i 216 cm. Drzewa znajdują się na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Sosnowcu.

Te potężne i malownicze drzewa o płaczącej sylwetce oraz gęstym ulistnieniu, stanowią przepiękny element kompozycyjny i historyczny miejsca, w którym przyszło im rosnąć. Były świadkami wielu wydarzeń historycznych: od czasów zaborów, po ustanowienie Sosnowca miastem, a na przemianach społeczno-ekonomicznych współczesnej Polski kończąc – podkreśla Przemysław Bartos, który zgłosił Smutnych Braci do plebiscytu Drzewo Roku.

Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca
Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca

Sosnowieckie pomniki przyrody

Piękno Smutnych Braci dostrzegli wielcy przemysłowcy i przedsiębiorcy z Zagłębia: Dietlowie i Meyerholdowie, którzy w cieniu monumentalnych drzew mają swoje niezwykłe grobowce. Po śmierci wybitnych przedstawicieli tych rodów: Henryka Dietla i Jana Meyerholda, wzniesiono na ich cześć budowle wzorowane na antycznych grobowcach rzymskich. To właśnie dzięki temu dwa buki pospolite zyskały jeszcze większy prestiż. Wykorzystano symbolikę wywodząca się z mitologii rzymskiej, gdzie uważano, że buki porastały Olimp, a w ich koronach gnieździły się mądre sowy i wrony morskie – wyjaśnia Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca
Smutni Bracia z Sosnowca – fot. Przyroda dla Sosnowca

Jubileuszowa 10. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 80 drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Jury konkursu wybrało 16 finalistów, którzy staną do kolejnego etapu konkursu. O pierwsze miejsce finaliści będą walczyć w głosowaniu internautów, które odbędzie się w czerwcu.

– To, że jestem w finale konkursu jest dla mnie nobilitacją. Konsekwentne działania i praca nad propagowaniem postaw proekologicznych przynosi efekty. Teraz cała Polska zobaczy, przeczyta, a może i usłyszy, że w Sosnowcu są piękne drzewa, które warto chronić i należy o nie dbać – podkreśla Przemysław Bartos.