20 września, odbędzie się uroczysta inauguracja Święta Drzewa. Miejscem wydarzenia będzie park Harcerski, a inicjatorami Klub Gaja i miasto Sosnowiec.

Główną myślą 19. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja będzie przyroda. Podczas inauguracji, o godzinie 12:00, w parku Harcerskim wspólnie z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu posadzonych zostanie ponad 80 drzew, krzewów i bylin.

Gościem specjalnym będzie Krzysztof Materna – znany satyryk, aktor i reżyser. Sosnowieckim placówkom przekazane zostanie 400 sadzonek drzew, by zorganizowały u siebie Święto Drzewa.

Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach i konkretnej pracy – budowy budek lęgowych dla małych i dużych ptaków, budki dla wiewiórki i domków dla dzikich zapylaczy, jak pszczół i trzmieli. Wspólnie zbudowany zostanie także ogród deszczowy w pojemniku.

 – Zmiany klimatu, zmniejszanie się zielonych przestrzeni w miastach i nieustająca presja człowieka na środowisko sprawiły, że jeszcze bardziej potrzebujemy każdego skrawka przyrody w mieście. To ona daje nam wytchnienie i odpoczynek, ale jest też domem dla licznych zwierząt. Czym bardziej różnorodne będą nasze parki i zieleńce, tym lepiej odpowiemy na potrzeby ludzi i przyrody oraz polepszymy naszą wspólną jakość życia. Wspaniale, że możemy z mieszkańcami i władzami Sosnowca zadbać o ludzi, przyrodę i zwierzęta – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Klub Gaja za cel obiera pokazanie ludziom w jaki sposób mogą przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej i polepszenia bytowania zwierząt w mieście. Przy zakładaniu zieleni należy zwrócić uwagę na racjonalne wykorzystanie wody opadowej zakładając zbiorniki na deszczówkę, ogrody deszczowe czy rabaty z roślinami podmokłych łąk. Bardziej ekologiczne, przystosowujące się do zmian klimatu i sprzyjające bioróżnorodności miasto, przyniesie korzyści mieszkańcom i przyrodzie.

Dla placówek, które zgłosiły swój udział przygotowano pakiet edukacyjny – słuchowisko dla dzieci „Nietoperz szuka domu” oraz plansze z instrukcją, jak zbudować domek dla różnych zwierząt i jak się nimi opiekować. Akcja „Święto Drzewa w Sosnowcu” ma na celu zachęcić najmłodszych mieszkańców do różnorodnych działań dla przyrody i zwierząt.