W ramach obchodów 120-lecia Jaworzna odbyła się premiera pierwszego tomu Jaworznickiego Słownika Biograficznego. Uroczyste spotkanie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jaworznicki słownik biograficzny to praktyczne kompendium wiedzy o utalentowanych, pracowitych, pełnych pasji i odwagi oraz wybitnych osobowościach związanych z Jaworznem. Pierwszy tom słownika powstał dzięki pracy wielu zaangażowanych osób i ogromnemu zapałowi oraz pasji rodzimych badaczy, od lat zaangażowanych w tropieniu śladów historii regionu.

Jaworznicki słownik biograficzny
Jaworznicki słownik biograficzny – fot. UM Jaworzno

Znajdują się w nim życiorysy wybitnych i ważnych dla Jaworzna osób, budujących społeczność lokalną i mających wpływ na rozwój miasta – literatów, nauczycieli, przedsiębiorców, twórców architektury, kultury, sztuki, naukowców, kapłanów i samorządowców.

Jaworznicki słownik biograficzny
Jaworznicki słownik biograficzny – fot. UM Jaworzno

Publikacja jest owocem pracy zespołu redakcyjnego pod przewodnictwem Marii Leś-Runickiej, który podczas spotkania zaprezentował swoje dzieło. Na wydawnictwo składa się szereg fascynujących odkryć i nieznanych dotąd faktów. Publikację będzie można nabyć w punkcie informacji turystycznej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Przeczytaj także:

Świętujemy 120 lat jednego z miast w regionie!