Dzień Otwarty Zajezdni Tramwajowej, już drugi raz z rzędu, odbył się na zasadach zamkniętych. Wszyscy zainteresowani najróżniejszymi kwestiami związanymi z tramwajami, mogą zapoznać się z filmem informacyjnym na platformie YouTube.

Film z okazji Dnia Otwartego Zajezdni Tramwajowej służy każdemu. Ktokolwiek wybierał się do zajezdni, już dziś może w zaciszu swojego mieszkania, odtworzyć film i poznać świat zza kulis komunikacji miejskiej.

 – Niestety trwająca pandemia COVID-19 drugi rok z rzędu uniemożliwiła organizację tradycyjnego Dnia Otwartego Zajezdni Tramwajowej w jego zwyczajowej formie. Dlatego, podobnie jak przed rokiem, spółka Tramwaje Śląskie przygotowała w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu film. Co ciekawe, pokazuje on jednak takie kulisy pracy zajezdni rejonu nr 1 w Będzinie, których w trakcie Dnia Otwartego pokazać by się nieudało – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Jak wygląda dzień pracy zajezdni tramwajowej? Co robi motorniczy, zanim wyruszy w drogę? Czym zajmuje się dyspozytor ruchu? Jakie zadania realizują pracownicy Zakładu Torów i Sieci? Jak produkuje się elementy torowe? Jak wygląda przegląd techniczny tramwaju? Produkcja spróbuje odpowiedzieć na te i inne pytania oraz podejmie próbę ukazania tego, co zwykle niewidoczne.

 – Chcieliśmy się z Państwem spotkać, rozważaliśmy różne scenariusze, jednak decyzję o organizacji Dnia Otwartego Zajezdni Tramwajowej podejmuje się na początku roku, by przez kilka miesięcy pracy przygotować dla państwa wiele atrakcji, z których nasze wydarzenia są znane. Choć latem, gdy liczba zachorowań była symboliczna wydawało się, że podjęliśmy złą decyzję, to w obliczu obserwowanej dziś czwartej fali zachorowań wiemy, że mieliśmy słuszność decydując się na formę wirtualną Dnia Otwartego. Najważniejsze jest bowiem zdrowie tak Państwa, jak i naszych pracowników, zapewniających naszym Pasażerom codzienny, niezawodny transport – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.