echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Sieć kanalizacyjna w Dąbrowie Narodowej na ukończeniu. Ponad 550 gospodarstw domowych zyska 19 km nowej sieci kanalizacyjnej i 14 km sieci wodociągowej.

W Dąbrowie Narodowej, podobnie jak w dzielnicach Długoszyn, Góra Piasku, Byczyna, Jeleń Rynek, przy udziale Unii Europejskiej oraz dzięki środkom pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wodociągi Jaworzno budują dla mieszkańców kanalizację sanitarną. Zakres, trwającej od początku 2020 roku inwestycji, obejmuje budowę 19 kilometrów kanalizacji oraz wymianę sieci wodociągowej o długości ponad 14 kilometrów. Całe przedsięwzięcie, pomimo pogodowych anomalii oraz sytuacji związanej z pandemią, ma się zakończyć w wakacje 2021 roku.

– Nasza miejska spółka Wodociągi Jaworzno przez kilka lat sukcesywnej i sprawnej strategii rozbudowy infrastruktury wodnokanalizacyjnej stworzyła mieszkańcom możliwość komfortowego i ekologicznego odprowadzania ścieków siecią sanitarną bezpośrednio do oczyszczalni, która także w ramach unijnego projektu poddana została modernizacji. Sami mieszkańcy dostrzegają te korzyści i chętnie podłączając się do kanalizacji sanitarnej, korzystając przy tym ze specjalnego programu dopłat do budowy przyłączy kanalizacyjnych przygotowanego prze Urząd Miasta – mówi prezydent Paweł Silbert. – Jesteśmy przekonani, że taki sam odzew będzie wśród mieszkańców Dąbrowy Narodowej. Oprócz aspektów ekologicznych i ekonomicznych z rozbudową kanalizacji wiąże się także rozbudowa Jaworzna. Już teraz na uzbrojonych terenach powstają obiekty przemysłowe, handlowe, a co najważniejsze nowe osiedla mieszkaniowe – dodaje.

Nowa sieć kanalizacyjna w Jaworznie

Niebawem sytuacja w dzielnicy ma wrócić do normalności, a zakopaną sieć wodno-kanalizacyjną ma pokryć nowa warstwa odtworzeniowa. Dowodem na to jest poziom wykonanych prac. – Z planowanych 19 kilometrów sieci sanitarnej wybudowaliśmy już blisko 12 kilometrów. Natomiast sieć wodociągowa została już wymieniona na zamierzonym, ponad czternastokilometrowym odcinku. Teraz pozostaje kwestia odtworzenia naruszonych nawierzchni przez głównego wykonawcę, firmę Eurovia. Jednak te zaplanowane prace bitumiczne, uzależnione są od warunków pogodowych – podkreśla prezydent Silbert.

Według wstępnie opracowanego harmonogramu w maju planowane są prace odtworzeniowe na ulicy: Długoszyńskiej, Dąbrowskiej, Fryderyka. W czerwcu na ulicy Dziuńkowskich, Nowowiejskiej, Starowiejskiej (od Katowickiej do Reymonta, Reymonta, Długoszyńska boczna, Starowiejska boczna, Dąbrowska boczna). Natomiast w lipcu, który ma być ostatnim miesiącem inwestycji, na ulicy: Starowiejskiej (pozostały zakres), Długoszyńska (pozostały zakres), Katowickiej, Źródlanej, Brzozowej.

Sieć kanalizacyjna w Dąbrowie Narodowej na ukończeniu

Po tym terminie ma nastąpić odbiór techniczny i dokumentacyjny całego zadania. Jak przekonują urzędnicy, kwestia budowy prywatnych podłączeń, czyli odcinków łączących dom, posesję z instalacją sanitarną wybudowaną w drodze, możliwy będzie do zrealizowania w późniejszym terminie.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Przez lata budowa kanalizacji sanitarnej zwiększyła atrakcyjność takich jaworznickich dzielnic jak: Pieczyska, Długoszyn, Góra Piasku, Ciężkowice, Bory, Warpie, Jeleń Łęg. Poprzez podłączenie swojej posesji do nowej sieci sanitarnej mieszkańcy wyeliminowali przedostawanie się ścieków do gruntu – wyjaśnia Józef Natonek, prezes Wodociągów Jaworzno. – Niebawem z tych udogodnień skorzystają również mieszkańcy dzielnicy Dąbrowa Narodowa, gdzie dla ponad 550 gospodarstw domowych tworzymy 19 km nowej sieci kanalizacyjnej i wymieniamy 14 km sieci wodociągowej – dodaje.

Pracownicy Wodociągów Jaworzno przypominają, że czteroosobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet 1500 zł, podłączając się do nowo wybudowanej miejskiej kanalizacji w Jaworznie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kolejne miasto podnosi opłaty za wywóz śmieci

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);