echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” opublikowało oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dot. przepisów aborcyjnych. – Polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie – piszą samorządowcy.

Od kilku dni w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. Manifestujący protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce.

Samorządowcy popierają kobiety

Oświadczenie w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego podpisali samorządowcy z całej Polski, którzy przystąpili do stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”. – Mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot, zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii! Polki i Polacy ryzykują własnym bezpieczeństwem, aby bronić swoich podstawowych praw. Praw, które są nam systematycznie odbierane. W ich miejsce wprowadzany jest fundamentalizm i „jedyna słuszna ideologia państwa PiS+” – głosi oświadczenie.

Jak podkreślono po 27 latach „przestało w Polsce obowiązywać prawo aborcyjne”. – Nie ma naszej zgody na skazywanie kobiet na tortury. Nie ma zgody na koszmar matek, które będą zmuszane rodzić istoty niezdolne do samodzielnego życia i patrzeć na ich powolne umieranie. Albo natychmiastowe. Albo na cierpienie – czytamy.

Według autorów oświadczenia polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie. – Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa. Dziś wszyscy jesteśmy kobietami! – podkreślili samorządowcy.

Pod oświadczeniem podpisało się kilkadziesiąt osób. Wśród nich jest wielu samorządowców z Zagłębia Dąbrowskiego – m.in. Arkadiusz Chęciński (prezydent Sosnowca), Marcin Bazylak (prezydent Dąbrowy Górniczej), Zbigniew Szaleniec (burmistrz Czeladzi), Rafał Adamczyk (burmistrz Sławkowa), Zdzisław Banaś (burmistrz Siewierza), Tomasz Szczerba (burmistrz Wojkowic), a także Ewa Szota (przewodnicząca Rady Miasta Sosnowca) i Dariusz Waluszczyk (wicestarosta będziński).

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);