W Dzienniku Urzędowym RP pojawiło się zarządzenie premiera w myśl którego od środy, 28 października Żandarmeria Wojskowa będzie wspierała działania policji.

Jak czytamy w Monitorze Polskim, w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od środy, 28 października do dnia odwołania stanu epidemii pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli podejmować interwencję wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny.

Wydaje się jednak, że na decyzję premiera, oprócz ilości zachorowań, wpłynęła także ogromna fala protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Przedstawiciele rządu wyjaśniają, że tego typu działania wprowadzone były już wcześniej.

– Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu – mówią przedstawiciele MON. – Od początku października wojsko wspólnie z policją monitoruje przestrzeganie kwarantanny – dodają.