W czwartek, 9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach.

W czwartek, podczas konferencji prasowej, przedstawiciele rządu ogłosili kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. – Wielu z nas jest zmęczonych tą społeczną kwarantanną, ale bez zastosowania odpowiednich środków na dłużej na pewno ryzykowalibyśmy to, że wirus rozprzestrzeniałby się dużo szybciej, a tego nie chcemy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował także o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń. – Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej – oświadczył szef rządu.

Przedłużone zostaną również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa, w tym: ograniczenia w przemieszczaniu się, zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego, zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe, zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, zamknięcie restauracji czy ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie.

Ponadto, do 26 kwietnia zostaje przedłużone zamknięcie szkół, a także wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego. Podtrzymane zostaje również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkowa kwarantanna. – Na najbliższe 20 dni zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja, zamknięte będą granice i obowiązywać będą te zasady, które obowiązywały do tej pory – dodał premier.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Zgodnie z decyzją rządu egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. O konkretnych terminach rząd będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów. – Drodzy ósmoklasiści i maturzyści. Wiemy, że macie ogromny stres, że nie wiecie, kiedy egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotować. Stąd wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych przekładamy termin egzaminów na późniejszy czas. Chcemy byście mieli czas na przygotowanie się, dlatego z co najmniej 3-tygodniowym wyprzedzeniem poinformujemy o nowym terminie, kiedy egzaminy się odbędą – zaznaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Przez kolejne dwa tygodnie zamknięte będą szkoły, przedszkola. Placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne. Warto podkreślić, będzie przedłużony zasiłek opiekuńczy dla osób, które będą musiały zostać w domach ze swoimi najmłodszymi dziećmi. Ponadto,

Szef rządu ogłosił też, że do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych. Od 16 kwietnia będzie obowiązywał obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Jak dodał premier, po świętach rząd przedstawi plan stopniowego powrotu życia gospodarczego.

Przypomnijmy, że od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 5575 zakażeń, 174 osoby zmarły [stan na 9.04, g. 17:05].