echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

W czwartek, 9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach.

W czwartek, podczas konferencji prasowej, przedstawiciele rządu ogłosili kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. – Wielu z nas jest zmęczonych tą społeczną kwarantanną, ale bez zastosowania odpowiednich środków na dłużej na pewno ryzykowalibyśmy to, że wirus rozprzestrzeniałby się dużo szybciej, a tego nie chcemy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował także o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń. – Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej – oświadczył szef rządu.

Przedłużone zostaną również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa, w tym: ograniczenia w przemieszczaniu się, zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego, zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe, zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, zamknięcie restauracji czy ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie.

Ponadto, do 26 kwietnia zostaje przedłużone zamknięcie szkół, a także wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego. Podtrzymane zostaje również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkowa kwarantanna. – Na najbliższe 20 dni zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja, zamknięte będą granice i obowiązywać będą te zasady, które obowiązywały do tej pory – dodał premier.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Zgodnie z decyzją rządu egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. O konkretnych terminach rząd będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów. – Drodzy ósmoklasiści i maturzyści. Wiemy, że macie ogromny stres, że nie wiecie, kiedy egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotować. Stąd wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych przekładamy termin egzaminów na późniejszy czas. Chcemy byście mieli czas na przygotowanie się, dlatego z co najmniej 3-tygodniowym wyprzedzeniem poinformujemy o nowym terminie, kiedy egzaminy się odbędą – zaznaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Przez kolejne dwa tygodnie zamknięte będą szkoły, przedszkola. Placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne. Warto podkreślić, będzie przedłużony zasiłek opiekuńczy dla osób, które będą musiały zostać w domach ze swoimi najmłodszymi dziećmi. Ponadto,

Szef rządu ogłosił też, że do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych. Od 16 kwietnia będzie obowiązywał obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Jak dodał premier, po świętach rząd przedstawi plan stopniowego powrotu życia gospodarczego.

Przypomnijmy, że od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 5575 zakażeń, 174 osoby zmarły [stan na 9.04, g. 17:05].

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);