W piątek, 27 września, rusza głosowanie w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Na poparcie czeka ponad 100 projektów, a do rozdania mamy 8 milionów złotych.

Tegoroczna edycja sosnowieckiego budżetu obywatelskiego wchodzi w decydującą fazę. Od 27 września do 6 października mieszkańcy mogą głosować na projekty zagospodarowania swojej okolicy. Będą mogli wybierać spośród 110 pomysłów.

W tym roku mieszkańców czekają dwie nowości. Pierwszą z nich jest strefa ogólnomiejska, na którą miasto przeznaczy milion złotych. Kolejną nowością jest promocja walki z niską emisją, na którą miasto również przeznaczy milion złotych. Podobnie jak w ubiegłych latach miasto podzielone jest na 17 rejonów. Na osiedlowe pomysły przeznaczono 5 mln zł. Po raz kolejny osobna pula pieniędzy (600 tys. zł) będzie przeznaczona na inwestycje przy przedszkolach.

VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Wśród zadań, które przeszły pozytywną weryfikację, znalazły się m.in.: Rowerowo-rolkowo-tyrolkowa strefa aktywności przy ul. Lenartowicza, tężnia solankowa w Parku Sieleckim, park linowy wraz ze ścianką i trampolinami, Strefa aktywnego seniora, Tężnia solankowa w Parku im. Jacka Kuronia czy realizacja kolejnego etapu bulwaru Czarnej Przemszy (od ul. Rybnej do ul. Śnieżnej).

Ponadto, do realizacji zgłoszonych zostało wiele osiedlowych projektów, takich jak budowa chodnika czy placu zabaw, boisk, remont drogi, odnowienie zieleni wraz z małą architekturą, budowa nowych miejsc postojowych czy wymiana nawierzchni.

VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Swój głos będzie można oddać wyłącznie elektronicznie na stronie internetowej lub w punktach konsultacyjnych. Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Sosnowca. Każdy będzie mógł oddać trzy głosy – jeden na projekt ogólnomiejski, jeden na projekt ogólnomiejski rejonowy i jeden na strefę dla przedszkoli.

Swój głos możesz oddać z każdego urządzenia posiadającego dostęp do internetu (np. komputer, laptop, tablet, telefon). Na formularzu należy podać adres zamieszkania, numer PESEL, drugie imię, numer telefonu, a także zaznaczyć oświadczenie o prawdziwości podanych danych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie. Miasto zwycięskie projekty zrealizuje w 2020 roku.