W Jaworznie powstaje Velostrada. To pierwsza tego rodzaju bezkolizyjna droga w kraju. Inwestycja ma być gotowa już na jesieni.

Velostrada to pierwsza w Polsce bezkolizyjna droga, posiadająca dwie jezdnie i chodnik dla pieszych. Na trasie 10 km dróg dla rowerów, między Osiedlem Stałym a Centrum znajdą się dwie kładki i jeden tunel.

Według zapewnień urzędników, inwestycja ma być gotowa już na jesieni. Sprawdźmy, jak przebiegają prace.

Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Drogi rowerowe

Praktycznie gotowy jest odcinek drogi rowerowej od ul. Puszkina do obiektu mostowego przy al. Piłlsudskiego oraz od Os. Skałka do Jeziorek. Na tym zakresie pozostaje do ułożenia ostatnia warstwa bitumiczna. Obecnie Wykonawca koncentruje się na robotach drogowych od al. Piłsudskiego do Galerii Galena oraz od Jeziorek do Ciężkowic.

Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Obiekty inżynierskie

Na ukończeniu jest kładka nad ul. Kolejową oraz tunel pod Trasą Śródmiejską. W trakcie realizacji kładka nad al. Piłsudskiego. We wrześniu będą gotowe wszystkie trzy obiekty inżynierskie łączące Velostradę w poszczególnych dzielnicach miasta.

Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Plac Górników z parkingiem dla rowerów

Wykonawca jest na etapie budowy budynku technicznego, ścian oporowych oraz konstrukcji fundamentowej pod dach membranowy. Kolejną fazą budowy będzie przebudowa układu komunikacyjnego Placu Górników, montaż dachu membranowego oraz stanowisk do parkowania rowerów.

Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Budowa velostrady w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Rower miejski

Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego ma już opracowany program uruchomienia systemu roweru miejskiego w Jaworznie. W sierpniu br. trafi wniosek do Biura Zamówień Publicznych o przeprowadzenie postępowania na wybór operatora i dostawcy rowerów oraz stacji dokujących.

Elektryczne rowery w Jaworznie - fot. UM Jaworzno
Elektryczne rowery w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Jawelo, czyli Jaworznicki Rower Miejski

Poznaliśmy już stawki za wypożyczenie rowerów miejskich Jawelo. Mieszkańcy będą mogli wybrać system minutowy płatności lub abonament miesięczny bądź roczny, który pozwoli na korzystanie z roweru przez półtorej godziny dziennie.

W systemie minutowym pierwsze 20 minut będzie bezpłatne. Za każde kolejne 20 minut mieszkańcy zapłacą złotówkę, zaś po 120 minutach każda następna godzina będzie kosztowała 6 zł.

W systemie abonamentowym miesięczna opłata będzie wynosić 30 zł, zaś roczna – 150 zł. Codziennie w ramach abonamentu będzie można korzystać z roweru codziennie przez 90 minut.

Opłata inicjalna podczas rejestracji w systemie Jaworznickiego Roweru Miejskiego wynosić będzie 10 zł, zaś opłata za przekroczenie 12-godzinnego okresu wypożyczenia roweru – 200 zł. Warto dodać, że rower miejski w Jaworznie będzie funkcjonował w systemie całorocznym.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie w Jaworznie pojawi się 120 rowerów elektrycznych i 80 zwykłych na 20 stacjach w całym mieście. Jak podkreślają władze miasta, docelowo rowerów i stacji ma być dwukrotnie więcej. Pierwsze przejażdżki zaplanowano na wiosnę 2019 roku.

System wypożyczeń Jaworznickiego Roweru Miejskiego jest elementem realizacji projektu pt. „Miejskie Centrum Integracji Transportu Jaworzno z integracją dróg dla rowerów i systemem roweru miejskiego”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here