Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rowerzystów w regionie. W Jaworznie powstaje rowerowa autostrada. Prezydent miasta podpisał umowę inwestycyjną.

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich fanów dwóch kółek. Jak zapowiadają jaworzniccy urzędnicy, jeszcze w tym roku ruszy budowa kluczowych elementów Miejskiego Centrum Integracji Transportu.

Jeszcze w tym roku mają powstać obiekty inżynierskie nad ul. Kolejową, Al. Piłsudskiego (w miejscu dawnego wiaduktu kolejowego) oraz w ciągu Trasy Śródmiejskiej.

– Do wykonania są trzy obiekty mostowe, w tym dwie kładki – nad Al. Piłudskiego i ul. Kolejową oraz tunel pod ul. Grunwaldzką (obwodnicą), dlatego na dzisiaj ciężko jednoznacznie stwierdzić, jak Wykonawca zaplanuje realizację – mówi Andrzej Kramarz, kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

Inwestycję wykona konsorcjum firm: Lider AZI-BUD i partner Banimex. Wartość umowy wynosi nieco ponad 5,3 mln zł brutto.

Tak, dzięki velostradzie, zmieni się Jaworzno:

Velostrada w Jaworznie – fot. UM JaworznoVelostrada w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Velostrada w Jaworznie – fot. UM JaworznoVelostrada w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Velostrada w Jaworznie – fot. UM JaworznoVelostrada w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Pierwsza rowerowa autostrada w Polsce

Velostrada w Jaworznie będzie pierwszą tego typu drogą w Polsce (10 km dróg dla rowerów, dwie kładki i jeden tunel). Będzie ona bezkolizyjna, posiadająca dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, którzy chcieliby wzdłuż trasy rowerowej poruszać się między dzielnicami.

PRZECZYTAJ: Rowerowa rewolucja w Sosnowcu

Budowa autostrady dla rowerów łączy się z budową Miejskiego Centrum Integracji Transportu. W ramach projektu zostanie też przebudowany Plac Górników. Na tym terenie powstanie zadaszony i strzeżony parking dla rowerów. Obiekt będzie wyposażony również w zaplecze socjalne z prysznicami i szatnią.

– Takie rozwiązanie da mieszkańcom możliwość dojazdu do centrum miasta, pozostawienie roweru i dalszą podróż autobusem. Wcześniej będzie można wziąć prysznic i zostawić ubrania w specjalnej szafce – zapewniali nas w ubiegłym roku pracownicy jaworznickiego magistratu.

Rowerem po mieście

Jaworzno wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przybywających turystów. Już wkrótce uruchomiona zostanie wypożyczalnia rowerów miejskich.

Przypomnijmy, że na początku maja prezydent Paweł Silbert osobiście testował rowery, z których w przyszłości mogliby skorzystać mieszkańcy. Podczas krótkiej przejażdżki w okolicach GEOsfery sprawdzał możliwości rowerów elektrycznych.

Nadal nie podjęto ostatecznej decyzji co do rodzaju jednośladów. Testy nadal trwają. Już w ten weekend mieszkańcy sami będą mogli przetestować trzy różne systemy rowerów miejskich.

– Zapraszamy 29 i 30 lipca na jaworznicki rynek, gdzie będzie można osobiście sprawdzić rowery z Nextbike, BikeU i Sycube – zachęca prezydent Paweł Silbert.

Jakie rowery pojawią się w Jaworznie? Tego dowiemy się zapewne już niebawem. Urzędnicy chcą uruchomić 20 wypożyczalni zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Docelowo po Jaworznie ma jeździć około 200 miejskich rowerów. Pierwsze przejażdżki zaplanowano na wiosnę 2019 roku.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. A tymczasem w Sosnowcu mamy nikomu niepotrzebny punkt przesiadkowy z kilkumetrowym paskiem ścieżki rowerowej kończącym się w połowie na trawniku. Prezydent miasta nie omieszkał odtrąbić kolejnego „sukcesu”…

    • Byłby super łącznik z Jaworznem jakby połączyli czerwony szlak Pogranicza z żółtym rowerowym do Jaworzna czyli kładka na Trójkącie 3 cesarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here