We wtorek 1 marca na Flightradar24, będący serwisem pokazującym lokalizację statków powietrznych, pojawił się samolot lecący z Moskwy przez Polską przestrzeń powietrzną pomimo obowiązującemu zakazowi lotów.

Rosyjski samolot linii Volga-Dnepr Airlines z Federacji Rosyjskiej pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej 1 marca i zmierzał w kierunku Słowacji. Jak się okazało lot odbył się na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody.

Urząd Lotnictwa Cywilnego wyjaśnił sprawę na Twitterze

– Dzisiejszy lot z Federacji Rosyjskiej przez Polskę na Słowację był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody – informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego na Twitterze. – To był samolot cargo z zasobami krytycznymi dla infrastruktury elektrowni w Słowacji – dodaje.

Władze udzieliły zgody w trybie wyjątku na mocy tych samych przepisów, które mogą dotyczyć przelotów o charakterze humanitarnym. Dzięki dostawie paliwa jądrowego słowackie elektrownie, będą mogły zachować ciągłość działania.

Zamknięta przestrzeń powietrzna dla Rosji

W ubiegłym tygodniu część europejskich krajów zamknęła przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów. W następnych dniach do sankcji dołączyły kolejne kraje UE. W odpowiedzi na ten ruch Rosja zamknęła dla nich swoją przestrzeń powietrzną.