Akademia Piłkarska Zagłębia Sosnowiec pomogła grupie 31 osób z Ukrainy – młodziutkim graczom z Akademii Dynama Kijów oraz ich opiekunom.

Młodzi adepci futbolu i ich opiekunowi znaleźli się w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego na zaproszenie Akademii Zagłębia Sosnowiec im. Włodzimierza Mazura. Są to piłkarze Dynama Kijów z roczników 2010 i 2015 i dzięki wsparciu sosnowieckiego klubu będą mogli dalej grać w piłkę.

– Po wybuchu wojny od razu podjęliśmy decyzję, że pomożemy naszym sąsiadom w tym trudnym dla nich momencie. Korzystając z możliwości infrastruktury jaką posiadamy zaoferowaliśmy pomoc grupie Akademii Dynama Kijów oraz ich opiekunom. Zrobimy wszystko, aby podczas pobytu w Sosnowcu czuli się jak najlepiej – mówi Łukasz Girek, prezes Zagłębie SA.

Osobą, dzięki której zespół z Kijowa mógł przyjechać do Sosnowca jest dyrektor zagłębiowskiej akademii.

– Wykorzystując swoje kontakty w świecie piłkarskim postaraliśmy się błyskawicznie wyciągnąć pomocną dłoń. Naszym celem było zagwarantowanie bezpiecznego miejsca pobytu z możliwością kontynuowania przygody z piłką nożną. Nasza baza stwarza idealne warunki do rozwoju, dzięki czemu młodzi chłopcy będą mogli realizować swój program szkoleniowy – komentuje Witold Lis, dyrektor zagłębiowskiej akademii.

„Jesteśmy wdzięczni Akademii Zagłębia”

– W imieniu Akademii Dynamo Kijów pragnę wyrazić wdzięczność akademii Zagłębia, która w najtrudniejszej dla naszego kraju sytuacji była w stanie zapewnić nam doskonałe warunki do pełnego kontynuowania procesu edukacyjnego. Chłopaki z U12 mają już za sobą pierwszy trening i dzieci zaczynają wracać do normalnego życia. Gościnność stoi na najwyższym poziomie. Cała kadra klubu jest przesiąknięta naszą sytuacją i pomaga nam na każdym kroku! Jesteśmy pewni, że ta pomoc pozwoli naszym pociechom kontynuować pełnoprawną ścieżkę piłkarską i jestem pewien, że każdy zawodnik, który jest teraz w Sosnowcu nigdy nie zapomni tego, co dla nas robicie – komentuje Sergey Bondar, trener Dynama Kijów.

Akademia Zagłębia Sosnowiec potwierdziła również, że w kolejnych dniach następne dzieci z Ukrainy przyjadą na Kresową i otrzymają pomoc w kontynuacji piłkarskiej kariery.