Od środy, 16 marca umożliwione zostanie rejestrowanie uchodźców z Ukrainy. Wiceszef MSWiA apeluje, aby nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się do urzędów pierwszego dnia.

Możliwość nadawania numeru PESEL uchodźcom, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego nadaje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. O nadanie numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mogli wnioskować w urzędach miejskich od 16 marca.

– System jest gotowy, ale musimy go przetestować. I gminy muszę się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek – jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa – na wdrożenie tych rozwiązań. I od środy Ukraińcy, uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić – poinformował wiceszef MSWiA na konferencji prasowej w KPRM.

Polacy, którzy przyjęli pod swój dach osoby uciekające z obszarów objętych działaniami wojennymi powinni zgłosić ich pobyt w urzędzie gminy. Takie zgłoszenie umożliwi uruchomienie procedur związanych z pomocą instytucjonalną, dostępu do edukacji, rynku pracy czy też świadczeń socjalnych.

Specjalne punkty w urzędach miejskich

Od środy, 16 marca samorządy mogą rejestrować uchodźców z Ukrainy. W związku z tym w zagłębiowskich miastach utworzone zostaną specjalne punkty w urzędach miejskich. Osoby chcące złożyć wniosek powinny mieć przy sobie fotografię biometryczną, będą także musiały złożyć odciski palca.