O świcie, 24 marca do Lwowa na Ukrainę, wyjechało kilkanaście autobusów komunikacji miejskiej. Są to połączone siły PKM Katowice, Tychy, Sosnowiec oraz Świerklaniec. Kilka dni wcześniej swoje autobusy do Ukrainy wysłało PKM Jaworzno.

Miasta wysyłają autobusy za wschodnią granicę w ramach odpowiedzi na apel mera miasta Lwów, który część miejskich autobusów musiał oddać armii. Lwowskie autobusy wyjechały na wschodni front, gdzie służą do wożenia żołnierzy i ewakuacji mieszkańców, którzy uciekają przed bombardowaniami.

Połączone siły miast

PKM-y w ramach odpowiedzi połączyły siły. PKM Katowice oddało trzy mercedesy z 2008 roku o pojemności 29 miejsc siedzących i 65 stojących. Najwięcej autobusów przygotował PKM Tychy, który wysłał do Lwowa 6 autobusów marki MAZ oraz Solaris z 2013 roku. Jeden autobus marki Mercedes za wschodnią granicę wysłał PKM Sosnowiec, a dwa Solarisy należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii PKM Świerklaniec. Wcześniej swoje autobusy przekazało Jaworzno, które wysłało dwa autobusy marki Scania. Oba pojazdy są już we Lwowie.

Autobusy nie jadą puste, są wypełnione darami

Miejskie autobusy zabrały ze sobą tony artykułów pierwszej potrzeby. Są to m.in.: pieluchy dla dzieci, środki higieniczne, żywność oraz karma dla zwierząt. Wcześniejszy kurs, który wyjechał z Jaworzna dostarczył do Lwowa takie artykuły jak: koce, śpiwory, leki, opatrunki, opaski uciskowe i antyseptyki.

Autobusy PKM-ów wyruszyły w czwartek, 24 marca, o świcie. Łącznie Lwów od miast woj. śląskiego otrzyma 15 miejskich autobusów.