Od 24 lutego, czyli pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 1,8 miliona uchodźców i liczba ta stale rośnie. Jak Polska wypada na tle innych krajów do których emigrują uchodźcy z Ukrainy?

We wtorek, 15 marca polska Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego funkcjonariusze odprawili na przejściach granicznych ponad 1,8 miliona osób uciekających z Ukrainy do Polski.

Z danych, które 14 marca opublikował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców wynika, że z Ukrainy wyjechało już prawie 3 miliony osób. Zdecydowana większość wybrała Polskę i zapewne nasz kraj zostanie nadal najbardziej popularnym kierunkiem emigracji.

Polska zdecydowanie wyprzedza inne kraje

Polska zdecydowanie wyprzedza inne europejskie kraje graniczące bezpośrednio z Ukrainą. Do Mołdawii dotychczas przyjechało nieco ponad 300 tys. osób, ok. 250 tys. osób wyjechało na Węgry, nieco mniej ok, 200 tys. do Słowacji, niecałe 100 tys. do Rumunii i ponad 300 tys. do innych krajów Europy. Do Rosji i na Białoruś uciekło nieco ponad 100 tys. uchodźców.

Dziś trudno stwierdzić jaka liczba uchodźców przekroczy granicę sąsiednich państw. Wszystko zależy od długości konfliktu zbrojnego, który ma miejsce w Ukrainie oraz od faktycznej ilości zniszczeń, jakie ten kraj poniesie.

Samorządy same nie dadzą rady. Potrzebny jest jednolity, rządowy system pomocy

Samorządowcy jednym głosem mówią o potrzebie stworzenia na szczeblu rządowym jednolitego systemu pomocy, który ułatwi rozlokowanie, a także identyfikację osób trafiających do Polski.

Czytaj także:

Prezydenci Sosnowca, Katowic i Tychów zgodni w sprawie uchodzców