W poniedziałek, 21 czerwca zniknęło ograniczenie prędkości na DK94 w kierunku Dąbrowy Górniczej. Wcześniejsze ograniczenia wiązały się w pracami remontowymi prowadzonymi w tym rejonie.
Rozpoczęta w czerwcu 2019 roku, warta prawie 100 mln zł przebudowa DK94 w Sosnowcu zakończyła się na początku 2021 roku. Co obejmowały prace na DK94? W miejscu sygnalizacji świetlnej, na skrzyżowaniu DK94 i ul. Długosza, powstało dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem, po jezdniach z obniżonym poziomem, została poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny.
Na długości kilkuset metrów zostały wybudowane ekrany akustyczne, co znacznie zmniejszy hałas wokół drogi. Inwestycja obejmowała również budowę nowego oświetlenia ulicznego oraz przebudowę fragmentów ulicy Długosza wraz z chodnikami, a także budowę drogi rowerowej na wiadukcie i samej ul. Długosza. Na skrzyżowaniu zamontowano sześć kamer monitoringu miejskiego, w tym dwie obrotowe.
Warto pamiętać, że DK94 jest alternatywną drogą dla mieszkańców podróżujących pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Krakowem.
Zmiany dla kierowców
Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców oraz kierowców. Niestety, nie potrafili oni zrozumieć dlaczego na wyremontowanej drodze obowiązywało początkowo 50 km/h, które z czasem zostało podniesione do 70 km/h. – To stwarza ogromne zagrożenie, kierowcy nagle hamują, bo nie wiedzą co się dzieje i czy za rogiem nie natkną się na kontrolę drogową – skarżyło się wielu kierowców.
Od poniedziałku sytuacja uległa zmianie. Jak poinformował Arkadiusz Chęciński obecnie dopuszczalna prędkość na tym odcinku wynosi 100 km/h. – Na tym fragmencie dopuszczalna prędkość od dziś wynosi 100km/h. Czyli tak jak obiecaliśmy na odcinku od granicy z Dąbrową Górniczą do sygnalizacji świetlnej przy przystanku autobusowym zniknęły „siedemdziesiątki” – napisał prezydent Sosnowca. – To największa w historii sosnowieckiego samorządu inwestycja drogowa, która poprawiła zarówno bezpieczeństwo na samym skrzyżowaniu jak i komfort sosnowiczanek i sosnowiczan, którzy mieszkają bezpośrednio przy inwestycji – dodał.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak rozwijają się firmy z Zagłębia na tle Górnego Śląska? Sprawdziliśmy!