Wiosna sprzyja remontom i nowym inwestycjom. Drogowcy biorą się za naprawy zimowych szkód oraz rozpoczynają przedsięwzięcia. Jest ich sporo, więc kierowców czekają utrudnienia.

W środę, 25 kwietnia, rozpoczął się długo wyczekiwany przez kierowców remont ulicy Andersa w Sosnowcu. Inwestycja jest realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Duże zmiany czekają główną nitkę ulicy Andersa, która biegnie od skrzyżowania z ul. 11 Listopada w Dańdówce, aż do ronda Ludwik.

– W niektórych miejscach jezdnia zostanie poszerzona nawet o metr, prawie na każdym skrzyżowaniu pojawią się lewoskręty, co pozwoli na bezpieczny zjazd z drogi, nie blokując przy tym ruchu na głównej ulicy – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Drogowcy zajmą się odcinkiem ulicy od ronda Ludwik do skrzyżowania z ulicą Andersa-boczna. W pierwszej fazie robót wykonawca skupi się na wymianie krawężników po obu stronach jezdni.

Dodatkowo, na całej długości drogi pojawią się zatoki autobusowe, których w tej chwili nie ma. – Rozwiązanie to zagwarantuje możliwość ominięcia autobusu bez konieczności zjazdu na przeciwległy pas – dodaje Rafał Łysy.

Jak dodają urzędnicy, przebudowa obejmuje także kontynuację budowy ścieżki rowerowej oraz nowych chodników. W czasie prac droga będzie zwężona, ale ruch w obu kierunkach będzie się odbywał normalnie.

W kolejnych miesiącach planowana jest przebudowa ulicy Andersa-bocznej oraz 11 Listopada. Zakończenie całej inwestycji, wartej 9,4 mln złotych, planowane jest pod koniec 2018 roku.

Nowe ronda

Sosnowiec przy wsparciu Metropolitalnego Funduszu Solidarności w tym roku przebuduje fragment ulicy Grota-Roweckiego w pobliżu trasy S86. Jest to jedno z dwóch połączeń osi komunikacyjnej Zagłębia z centrum miasta.

Projekt zakłada budowę ronda przy skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego – Hallera – Ptasia, które będzie podobne do tego, które funkcjonuje u zbiegu ulic: Sokolskiej, Kamiennej i Komuny Paryskiej nieopodal Centrum Handlowego Auchan Sosnowiec.

Przebudowana zostanie również zatoka autobusowa znajdująca się pomiędzy ul. Rudną i Grota-Roweckiego. Drugie rondo powstanie przy skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego i Gospodarczej.

– Projekt obejmuje także budowę ścieżek rowerowych, remont chodników, remont nawierzchni jezdni pomiędzy rondami oraz budowę zatok i pasów postojowych i wymianę oświetlenia ulicznego – informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Inwestycja możliwa jest dzięki dofinansowaniu z Metropolitalnego Funduszu Solidarnościowego (3,5 mln zł) w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Sosnowiec starał się o dofinansowanie tej inwestycji z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Mimo pozytywnej oceny szacowanego na ok. 6 mln zł zadania, miasto nie otrzymało dotacji.

Wykonawca, którym jest gliwicka firma Silesia Invest, na wykonanie I etapu inwestycji ma czas do końca 2018 roku oraz do końca maja 2019 roku na wykonanie prac w ramach II etapu. Koszt całej inwestycji to ponad 4,8 mln złotych.

Zmiany czekają także na kierowców na Pogoni, gdzie 2 maja na skrzyżowaniu ulic Będzińskiej, Staropogońskiej, Nowopogońskiej i Orlej wprowadzony zostanie ruch okrężny. Miejsce to, w zeszłym roku zostało rondem im. Michaliny Koniecznej.

Utrudnienia na drodze

W związku z kolejnym etapem prac związanych z przebudową torowiska tramwajowego wzdłuż ulicy Piłsudskiego, od 25 kwietnia nie można przejechać przez torowisko na rondzie im. Czesława Uznańskiego.

W związku z trwającymi pracami, ruch tramwajów na Starym Sosnowcu odbywa się po jednym torze, podczas gdy prace realizowane są na drugim. Teraz z utrudnieniami muszą zmagać się także kierowcy, którzy, chcąc pojechać z ul. Piłsudskiego lub Starej w al. Mireckiego, muszą pojechać ul. Piłsudskiego i zawrócić na rondzie Piłsudskiego – Sobieskiego – Kilińskiego, a następnie skręcić w al. Mireckiego. Z kolei podróżujący al. Mireckiego w kierunku centrum miasta lub ul. Starej muszą skręcić w prawo w ul. Piłsudskiego, a następnie zawrócić na rondzie Piłsudskiego – Kierocińskiej – Grabowa.

To nie koniec prac drogowych w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Przypomnijmy, że cały czas trwają roboty przy ul. 3 Maja w ścisłym centrum miasta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here