Zawiercie przystępuje do rewitalizacji ulicy, która niegdyś była najbardziej reprezentacyjną ulicą w mieście, a dziś jest powodem wstydu.

Ulica Marszałkowska w Zawierciu wiele lat temu uznawana była za najbardziej reprezentacyjną w mieście. Obecnie, mieszkańcy wolą ją omijać, bo bywa tu niebezpiecznie, a jej wygląd nie zachęca do spacerów. Włodarze miasta mają jednak plan, aby wkrótce się to zmieniło.

– Zgodnie z zobowiązaniami, przystępujemy do odnowy Marszałkowskiej. Podchodzimy do tematu poważnie i odpowiedzialnie. Zobowiązaliśmy się do etapowej rewitalizacji tej ulicy. Małymi krokami, w sposób przemyślany i skonsultowany. Nasz cel to przywrócić życie tej ulicy, poprawić jakość życia mieszkańców – informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Pierwszy fila działań skupi się na bezpieczeństwie. Te działania mają przyczynić się do tego, aby ta ulica przestała wzbudzać obawy wśród mieszkańców.

– Już niedługo planujemy uruchomienie Terenowego Posterunku Straży Miejskiej przy ul. Marszałkowskiej. Będzie ona znajdować się w lokalu z numerem 29. Obecnie trwają tam prace remontowe, mające na celu dostosowanie tego lokalu, aby mogła tam funkcjonować siedziba Straży Miejskiej. To bardzo ważne, obecność strażników ma poprawić bezpieczeństwo. Aktywizujemy strażników miejskich, aby ich działania były bardziej efektywne. Będą oni mogli szybciej i skuteczniej reagować na wezwania i potrzeby mieszkańców – tłumaczą włodarze miasta.

Ponadto, uruchomione zostaną piesze patrole Straży Miejskiej w tej okolicy, aby Straż Miejska działała najbardziej skutecznie dla mieszkańców. Kolejny krok, to dobudowa monitoringu w rejonie ulicy Marszałkowskiej. Wpłynie to na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Marszałkowska ma przestać odstraszać mieszkańców, a przyciągać do siebie nowe, pozytywne inicjatywy.

Rewitalizacja ulicy Marszałkowskiej - fot. UM Zawiercie
Rewitalizacja ulicy Marszałkowskiej – fot. UM Zawiercie

Te działania zostały już podjęte. Prace remontowe trwają, monitoring niedługo zostanie zamontowany. Będzie to pierwszy, duży krok w temacie ul. Marszałkowskiej. Co dalej? Kolejnym działaniem podejmowanym przez zawierciańskich włodarzy jest program lokalowy.

Jest to specjalna oferta kierowana do przedsiębiorców, firm, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. – Chcemy oddać przestrzeń do działania dla mieszkańców. Dlatego proponujemy współpracę w ramach programu lokalowego. Przekażemy nasz zasób lokalowy na preferencyjnych warunkach, aby ożywić tą ulicę w zakresie działalności usługowej, handlowej i społecznej. Każdemu chętnemu, kto będzie chciał włączyć się w tej lokal, zaproponujemy korzystne warunki wynajmu – tłumaczą przedstawiciele urzędu.