Reżyser Remigiusz Brzyk z Teatru Zagłębia znalazł się wśród laureatów 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Jury wyróżniło Remigiusza Brzyka za reżyserię spektaklu „Siódemka” Ziemowita Szczerka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Dwie równorzędne nagrody reżyserskie 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymali Agata Duda-Gracz oraz Krzysztof Garbaczewski. Duda-Gracz nagrodzona dostała za reżyserię spektaklu „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, a Garbaczewski za reżyserię „Roberta Robura” Mirosława Nahacza z TR Warszawa.

Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymał spektakl „Wszystko o mojej matce” Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha.

O czym jest „Siódemka”?

„Siódemka” w Teatrze Zagłębia - fot. Maciej Stobierski
„Siódemka” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

Głównym bohaterem sztuki jest dziennikarz, który musi dostać się z Krakowa do Warszawy na ważne spotkanie. Wsiada więc do swojego opla vectry i wyrusza na dobrze sobie znaną drogą krajową numer siedem. Po drodze okazuje się jednak, że dotarcie do stolicy wcale nie jest takie proste.

Doceniany twórca

Remigiusz Brzyk - fot. Dominika Zagrodzka
Remigiusz Brzyk – fot. Dominika Zagrodzka

Remigiusz Brzyk od kilku lat związany jest z Teatrem Zagłębia. Jest laureatem wielu nagród i autorem głośnego sosnowieckiego „Korzeńca”. Pierwsze teatralne szlify zdobywał u boku Krystiana Lupy.

Remigiusz Brzyk jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1995) i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1998).

O konkursie

„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski
„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W tym roku do I etapu 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dopuszczone zostały aż 143 inscenizacje polskiego dramatu współczesnego, co jest najlepszym wynikiem w historii Konkursu. Do finału zakwalifikowano 13 przedstawień.

CZYTAJ TAKŻE:

Aktor Teatru Zagłębia z prestiżową nagrodą. Wojciech Leśniak otrzymał Złotą Maskę 2016 za męską rolę Szwejka w spektaklu „Dobry wojak Szwejk”. Złote Maski, finansowane z budżetu województwa śląskiego, to nagrody dla twórców teatralnych. Ich dorobek oceniało jury pod przewodnictwem...