Spektakl „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka bierze udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym DEMOLUDY-Nowa Europa. Festiwalowej publiczności zostanie zaprezentowany 1 października o 19.00 w Teatrze Jaracza w Olsztynie.

Sztuka „Korzeniec” jest teatralną adaptacją powieści prof. Zbigniewa Białasa, która stała się literackim wydarzeniem 2011 roku. Inspiracją do napisania powieści stał się dla autora kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu przy ulicy Żytniej 16 – „A. Korzeniec-Sosnowice”.

„Korzeniec” to ekscytująca czarna komedia kryminalna. Akcja rozgrywa się w Sosnowcu przed I wojną światową. Spektakl przedstawia w sposób umowny sensacyjną intrygę w realiach wielokulturowego, carskiego miasta – mieszczącego się w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy. W opowieści pojawiają się barwne postaci, zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne, ale głównym bohaterem jest miasto Sosnowiec i jego ówcześni mieszkańcy.

„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski
„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Remigiusza Brzyka nie brak jednak odniesień do dzisiejszej rzeczywistości, problemów społecznych i politycznych. Warto dodać, że sztuka ta spodobała się widowni i krytykom, za co otrzymała wiele prestiżowych nagród – m.in. za najlepsze przedstawienie 2012 roku w województwie śląskim. Docenieni zostali także aktorzy – Edyta Ostojak otrzymała Złotą Maskę i nagrodę za drugoplanową rolę żeńską na Festiwalu Boska Komedia.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY-Nowa Europa powstał z idei budowania płaszczyzny dialogu pomiędzy artystami i twórcami z krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Festiwal został nagrodzony Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką w 2015 roku.