Aktor Teatru Zagłębia z prestiżową nagrodą. Wojciech Leśniak otrzymał Złotą Maskę 2016 za męską rolę Szwejka w spektaklu „Dobry wojak Szwejk”.

Złote Maski, finansowane z budżetu województwa śląskiego, to nagrody dla twórców teatralnych. Ich dorobek oceniało jury pod przewodnictwem dr Łucji Ginko.

Kandydatów do nagród było bardzo wielu. Jednym z laureatów został Wojciech Leśniak. Aktor Teatru Zagłębia otrzymał Złotą Maskę w kategorii aktorstwo – rola męska za rolę Szwejka w spektaklu „Dobry wojak Szwejk”. To już piąta Złota Maska w dorobku aktora.

SPRAWDŹ, KTO OTRZYMAŁ ZŁOTĄ MASKĘ

Laureaci nagród teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim za rok 2016 w poszczególnych kategoriach:

PRZEDSTAWIENIE ROKU: „Ubu Król” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW: „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” Roberta Górskiego na motywach powieści Juliusza Verne’a w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

AKTORSTWO – ROLA KOBIECA: Grażyna Bułka za rolę w monodramie „Mianujom mie Hanka” Alojzego Lyski w reżyserii Mirosława Neinerta w Teatrze Korez w Katowicach.

AKTORSTWO – ROLA MĘSKA: Wojciech Leśniak za rolę Szwejka w spektaklu „Dobry wojak Szwejk” Jaroslava Haška w reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

ROLA WOKALNO-AKTORSKA: Rafał Sawicki za rolę Miguela de Cervantesa w spektaklu „Człowiek z La Manczy” Dale’a Wassermana i Mitcha Leigha w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

REŻYSERIA: Paweł Aigner za reżyserię spektaklu „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

SCENOGRAFIA: Grzegorz Policiński za scenografię do spektaklu „Młody Frankenstein” Mela Brooksa i Thomasa Meehana w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

CHOREOGRAFIA: Dominika Knapik za choreografię do spektaklu „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” Igi Gańcarczyk i Łukasza Wojtysko w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

NAGRODA SPECJALNA: Dagmara Gumkowska za autorską koncepcję artystyczną projektu „HartOFFanie Teatrem” oraz kształtowanie programu artystycznego Międzynarodowego Festiwalu „Teatromania” w Bytomiu.

NAGRODA SPECJALNA: Włodzimierz Kuca za reżyserię, choreografię i scenografię spektaklu teatralno-tanecznego pt. „Orfeusz” Częstochowskiego Teatru Tańca w Częstochowie oraz za autorską koncepcję tego teatru oraz Anna Piotrowska za reżyserie i choreografie do spektakli Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

Wojciech Leśniak jest aktorem Teatru Zagłębia, odznaczony Srebrnym (1985) i Złotym Krzyżem Zasługi (1998) oraz Brązowym Medalem „Gloria Artis” – Zasłużony Kulturze (2007). Jest zdobywcą licznych nagród, m. in. pięciu Złotych Masek za role: Tytusa w „Tytusie, Romku i A’Tomku” A. Amarylis, J. Bom (1988), Blonda w „Królu” G. Caillavet, R. Flers, E. Arene (1991), Szambelana w „Iwonie Księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza i Perote’a w „Księżniczce na opak wywróconej” Calderona (1998), Szatana w „Kordianie” J. Słowackiego (1999), Szwejka w „Dobrym Wojaku Szwejku” J. Haszek (2016).

Wojciech Leśniak związany jest z wieloma teatralnymi scenami województwa śląskiego – z Teatrem Zagłębia od 1990 roku.

Laureat tegorocznej Złotej Maski w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich wyreżyserował też w Teatrze Zagłębia dwa uwielbiane przez publiczność spektakle – „Boeing, Boeing” M. Camolettiego (2014) oraz „Prezent urodzinowy” R. Hawdona (2017).

„Dobry wojak Szwejk” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski
„Dobry wojak Szwejk” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

„Dobry wojak Szwejk” Jarosława Haszka w reżyserii Igora Gorzkowskiego jest sceniczną adaptacją przygód jednego z kultowych bohaterów czeskiej literatury i jednocześnie pełną absurdu i komizmu odyseją wojenną, obnażającą mechanizmy konfliktów zbrojnych. Spektakl można zobaczyć na scenie Teatru Zagłębia 12 maja.