Sosnowieckim teatrem zawładną upiory! Uspokajamy jednak, to tylko niezwykła adaptacja „Upiorów” Henrika Ibsena.

12 maja w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera „Upiorów” Henrika Ibsena. Sztukę reżyseruje Maciej Podstawny.

Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIX i XX wieku, w domu na norweskim pustkowiu. W przeddzień dziesiątej rocznicy śmierci powszechnie szanowanego filantropa – kapitana Alvinga, w jego domu spotykają się ludzie, których łączy tajemnica sprzed lat. Syn, żona, pastor, służąca i przyjaciel rodziny – każdy z nich żyje w cieniu kapitana i jest uwikłany w kłamstwo, które usiłuje wykorzystać do własnych celów. Wszyscy będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czy można odciąć się od winy przodków i zbudować lepszy świat.

– „Upiory” Ibsena to w naszym ujęciu łącząca w sobie elementy kryminału i horroru przypowieść o końcu pewnego świata – opartego na kłamstwie, męskiej przemocy, konwenansach i fasadowej religijności – zapowiada Maciej Podstawny, reżyser i dramaturg.

„Upiory” w Teatrze Zagłębia – fot. MZ
„Upiory” w Teatrze Zagłębia – fot. MZ

Autor „Upiorów”, Henrik Ibsen, jest nazywany rewolucjonistą europejskiego dramatu. Żył i tworzył w latach 1828-1906. – W swojej twórczości konsekwentnie zmagał się z upiorami swoich czasów – demaskował patologie życia rodzinnego, fasadową religijność, zakłamanie w relacjach międzyludzkich, opresję moralnych nakazów i tyranię norm kulturowych. Odsłaniał mechanizmy rządzące zbiorowością, patriarchalizm stosunków rodzinnych i społecznych – wyjaśnia reżyser.

Na scenie zobaczymy m.in. Nataszę Aleksandrowitch, Marię Bieńkowską, Michała Bałagę, Przemysława Kanię, Andrzeja Śleziaka i gościnnie Barbarę Kaczmarek.

„Upiory” w Teatrze Zagłębia – fot. MZ
„Upiory” w Teatrze Zagłębia – fot. MZ

Najnowszą sztukę dla Teatru Zagłębia wyreżyserował Maciej Podstawny. Współczesny dramaturg wcześnie współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie za dyrekcji Pawła Miśkiewicza, Polskim w Poznaniu, z Teatrem Szaniawskiego w Wałbrzychu i z Teatrem Narodowym. Za „Przełamując fale” wg von Triera otrzymał nagrodę główną 4. Festiwalu m-teatr, za Synka – śląską Złotą Maskę. Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

„Upiory” w Teatrze Zagłębia – fot. MZ
„Upiory” w Teatrze Zagłębia – fot. MZ

Scenografię do spektaklu przygotował Mirek Kaczmarek, asystowała mu Marta Śniosek-Masacz. Za muzykę i opiekę wokalną odpowiada Ewa Gądek-Rosiak, a za ruch sceniczny – Mikołaj Karczewski.

Premiera „Upiorów” odbędzie się 12 maja o godz. 18.00. Kolejne przedstawienia będą grane 13, 19, 20 i 24 maja. W spektaklu będzie grana muzyka na żywo.

Zobacz zdjęcia z próby: