Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych przygotował ranking najbardziej wpływowych samorządowców 2021 roku. Jak wypadli samorządowcy z Zagłębia?

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych prowadzi unikalne w skali krajowej badania w zakresie skutecznego dotarcia z komunikacją do odbiorców w kanałach social media i Internecie oraz analizy sentymentu i emocji w zakresie społecznych oczekiwań.

W rankingu najbardziej wpływowych samorządowców liczyły się nie tylko liczba obserwujących i posty na Facebooku, ale interakcja i zaangażowanie odbiorców. Raport zbudowany został na bazie analizy 142 profili Facebook burmistrzów i 88 profili prezydentów miast członkowskich Związku Miast Polskich.

– Nasz ranking może zaskoczyć wielu obserwatorów przestrzeni samorządowej. Jasno z niego wynika, że wielkość miasta czy też rozmiar jego budżetu marketingowego nie przekłada się w prosty sposób na efektywność w komunikacji społecznej – czytamy w komunikacie Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Wpływowi samorządowcy z Zagłębia

Jednym z najbardziej wpływowych samorządowców został Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który zajął 3 miejsce w Polsce wśród profili o największej aktywności i interakcji. W pierwszej trzydziestce rankingu prezydentów miast znalazł się Arkadiusz Chęciński (7. miejsce), Łukasz Konarski (11. miejsce), Marcin Bazylak (26. miejsce) i Łukasz Komoniewski (27. miejsce).

Wśród burmistrzów najlepszy okazał się Tomasz Szczerba z Wojkowic, który znalazł się w Top 3 burmistrzów miast wg wskaźnika Performance. Wśród profili o największej aktywności i interakcji burmistrz Szczerba zajął pierwsze miejsce. Równie wysoko, bo na czwartej pozycji uplasował się burmistrz Czeladzi – Zbigniew Szaleniec.