Przetarg na budowę stadionu zimowego, czyli trzeciej części Zagłębiowskiego Parku Sportowego został unieważniony. Powód? Zbyt wysoka cena.

Zagłębiowski Park Sportowy, który ma powstać na nieużytkach w pobliżu Górki Środulskiej i którego budowa już się rozpoczęła, ma składać się z trzech części – stadionu piłkarskiego, hali sportowej i lodowiska. W maju wybrany został wykonawca budowy stadionu (148 mln zł brutto), a pod koniec września hali (57,6 mln zł brutto).

Z lodowiskiem jest jednak mały problem. Oferty firm zainteresowanych tą inwestycją poznaliśmy na początku czerwca. Najniższą ofertę na budowę stadionu zimowego złożył skierniewicki Mirbud (71,5 mln zł brutto), a najdroższą – konsorcjum firm Alstal Grupa Budowlana i Alstal Development (81,1 mln zł). Tymczasem miasto chciało wydać na ten cel 35,3 mln zł brutto. Pod koniec sierpnia odbyła się aukcja internetowa, ale nie przyniosła ona przełomu.

– Oferty wciąż są za wysokie, ale jest szansa, że ten przetarg może się jeszcze udać. Jesteśmy w trakcie analiz. Na pewno byłoby łatwiej, gdybyśmy byli już po wyborach parlamentarnych i widzieli, w jakich warunkach przyjdzie działać przedsiębiorcom. Dziś jest za wiele niewiadomych, a decyzja jest bardzo trudna. Jeżeli nasza decyzja będzie negatywna, to zaraz ogłosimy kolejny przetarg – mówił przy podpisywaniu drugiej umowy prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Ostatecznie Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego, podpisała decyzję o unieważnieniu postępowania przetargowego na budowę lodowiska.

Wkrótce Zagłębiowski Park Sportowy podejmie trzecią już próbę wyboru wykonawcy stadionu zimowego. Czy tym razem się uda?

Nowoczesne lodowisko

Stadion zimowy (lodowisko) będzie obiektem spełniającym wymagania Światowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Obiekt zapewni możliwość organizacji meczów na poziomie ligi krajowej, jak i międzynarodowych. Głównymi użytkownikami stadionu zimowego będą zawodnicy Zagłębia Sosnowiec oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego. Stadion zimowy będzie również funkcjonował jako ogólnodostępna ślizgawka dla mieszkańców Sosnowca i okolic.

Stadion będzie posiadał płytę lodowiska o wymiarach 60×30 m (1800 m kw. powierzchni) i będzie mógł pomieścić ok. 2545 kibiców. Trybuna główna obejmie 2457 miejsc siedzących, w tym 20 miejsc dla osób niepełnosprawnych i 20 dla osób ich towarzyszących.

Zagłębiowski Park Sportowy

Zagłębiowski Park Sportowy powstanie na nieużytkach znajdujących się za Górką Środulską, od strony ulic Bora-Komorowskiego, Blachnickiego i Zaruskiego. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób.

Pierwsza z inwestycji, budowa stadionu, warta 120 mln zł netto (spółka odzyska podatek VAT) już się rozpoczęła. Obiekt powinien być gotowy w połowie 2022 roku. Wcześniej gotowa ma być hala sportowa.