Dwa lata trwała budowa nowej siedziby sosnowieckich prokuratur. W piątek, 4 października, została otwarta.

Nowoczesny czterokondygnacyjny budynek, w którym siedzibę znajdą Prokuratura Sosnowiec Północ i Sosnowiec Południe stanął przy ulicy Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu. Jego budowa trwała dwa lata i kosztowała ponad 28,5 mln zł.

– Nowoczesna prokuratura, dobre warunki pracy to przecież jeden z warunków, które sprawiają, że ta instytucja może działać znacznie lepiej i efektywniej, a o to tak naprawdę przede wszystkim Polakom chodzi, tego Polacy od nas oczekują – sprawności działania, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa – powiedział obecny na otwarciu Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Do tej pory siedziba prokuratury mieściła się w zabytkowym budynku przy ul. Teatralnej 1, wynajmowanej od Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych. Wartą 1,3 mln zł działkę pod budowę nowego gmachu, o powierzchni blisko 9 tys. m kw., przekazał w kwietniu 2017 roku samorząd Sosnowca.

– Dziękuję prezydentowi Sosnowca, który podarował skarbowi państwa działkę, na której stanęła prokuratura. Może jego poglądy nie są zbieżne z poglądami obecnych władz, ale umiał się wznieść ponad podziałami i za to mu dziękuję – powiedział Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy.

W nowej siedzibie prokuratury będą dysponowały trzema kondygnacjami naziemnymi i jedną podziemną. Każda jednostka będzie miała własny pokój przesłuchań, pokój odsłuchu materiałów z sądu oraz salę narad. Budynek został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Znalazło się w nim również pomieszczenie dla matek z dziećmi. Powierzchnia całkowita budynku to 5,1 tys. m kw., z czego powierzchnia użytkowa to ponad tysiąc m kw.

To jednak nie koniec inwestycji. Obok prokuratury w Sosnowcu wkrótce powstanie nowa Komenda Miejska Policji, placówka Straży Granicznej oraz budynek sądu. – Jeśli takie centrum wymiaru sprawiedliwości powstanie, będzie to modelowe centrum dla całej Polski – podkreśla Zbigniew Ziobro.

FOTO: Prokuratura Krajowa