W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, w całym kraju odbędą się wybory prezydenckie. Część obwodowych komisji wyborczych w Sosnowcu pracować będzie w przedszkolach. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci placówki zostaną zdezynfekowane przed powrotem najmłodszych.

Jak informują sosnowieccy urzędnicy, 99 stałych obwodów wyborczych będzie czekało na mieszkańców w czasie niedzielnego głosowania w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 23 z nich znajduje się w pomieszczeniach przedszkoli.

W poniedziałek, 29 czerwca, placówki te zostaną zamknięte. Natychmiast po zakończeniu prac obwodowych komisji wyborczych, zostanie przeprowadzone zamgławianie, czyli dezynfekcja przy pomocy nadtlenku wodoru. Specjalne urządzenie wytworzy dym za pomocą ultradźwięków.

– Komisje często pracują do świtu, dlatego postanowiliśmy, że te przedszkola w poniedziałek będą zamknięte. W tym czasie przeprowadzimy zamgławianie, by we wtorek zarówno dzieci, jak i wszyscy pracownicy tych przedszkoli byli bezpieczni. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby komisja zakończyła pracę np. o godzinie 3 albo 4 nad ranem, wcześniej były w niej setki osób, a 3 godziny później nasze dzieci idą do tego przedszkola – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rodzice wyłączonych na jeden dzień placówek zostaną powiadomieni przez dyrekcję poszczególnych przedszkoli.

Warto podkreślić, że wyborca będzie miał możliwość głosowania w lokalu wyborczym w wybranym obwodzie głosowania, za pośrednictwem pełnomocnika oraz korespondencyjnie. W Sosnowcu z tej ostatniej formy głosowania skorzysta co najmniej ok. 550 osób.