Sosnowiecki Miejski Zakład Usług Komunalnych rozpoczął na ogromną skalę dezynfekcję infrastruktury miejskiej. Odkażane są przejścia podziemne, windy i wiaty przystankowe.

W Sosnowcu trwa dezynfekcja miasta. Pracownicy MZUK odkażają przejścia podziemne, windy i wiaty przystankowe, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Wszystko po to, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

– Przed naszymi służbami ogromna praca do wykonania. Samych wiat mamy prawie 300, do tego dochodzi podobna liczba poręczy. Dezynfekcja chemiczna będzie przeprowadzana metodą natryskową, dlatego pracownicy MZUK będą pracować w specjalnych strojach oraz maskach filtracyjnych, które zalecane są jako element ochrony osobistej przy wykonywaniu prac z użyciem substancji chemicznych – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

W ramach tych prac, każdego dnia dezynfekowanych jest kilkaset elementów infrastruktury miejskiej, które dotykamy w ciągu dnia na terenie miasta. Są to zarówno poręcze, wiaty autobusowe, tramwajowe wraz z ławkami i tablicami ogłoszeń, ale również przejścia podziemne, platformy dla osób z niepełnosprawnościami oraz windy miejskie z zewnątrz i wewnątrz.

– Dezynfekcję będziemy prowadzili tyle, ile będzie trzeba. Oczywiście nie da się tego wszystkiego zrobić w ciągu jednego dnia – podkreśla zastępca prezydenta miasta.

Podobne czynności wykonywane są również w Zawierciu, gdzie przestrzeń miejska oczyszczana jest przy użyciu płynu dezynfekującego.