Czeladź rezygnuje z budżetu obywatelskiego. Przynajmniej w tym roku. Powód? Trwająca pandemia koronawirusa.
Na majowej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie zdecydowali o uchyleniu ustawy w sprawie utworzenia budżetu obywatelskiego w Czeladzi. – W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, będącą wynikiem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, z troski o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz z uwagi na potencjalne trudności, które mogą wystąpić podczas przeprowadzania procedury budżetu obywatelskiego podjęcie uchwały uważa się za zasadne – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Problem z finansami
Urzędnicy nie ukrywają też, że jednym z powodów rezygnacji z przeprowadzenia w tym roku budżetu obywatelskiego jest znaczący spadek dochodów miasta.
– Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju spowodowała, że przeprowadzenie tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mogło być dość mocno utrudnione. Ponadto, pandemia koronawirusa doprowadziła do sytuacji, w której Czeladź – podobnie jak inne polskie miasta – zanotowała znaczny spadek dochodów budżetowych. Dlatego też, aby uniknąć problemów z którymi boryka się obecnie wiele samorządów, stanęliśmy przed koniecznością zbilansowania naszych wydatków poprzez ograniczenie niektórych inwestycji – wyjaśnia Jakub Kubasik, rzecznik prasowy czeladzkiego urzędu.
Budżet po nowemu
Rzecznik urzędu przekonuje, że czeladzki budżet obywatelski wróci, ale w nieco zmienionej formule. – Niebagatelny wpływ na uchylenie dotychczasowej uchwały dotyczącej budżetu obywatelskiego miały również sugestie mieszkańców Czeladzi, którzy postulowali zmodyfikowanie zasad zgłaszania wniosków i głosowania. Postanowiliśmy więc wykorzystać czas pandemii do przygotowania atrakcyjnej formuły partycypacji czeladzian w budżecie miasta, tak aby odczuwali oni jak największą satysfakcję ze zrealizowanych projektów w następnych latach. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie nowych zasad – tłumaczy Jakub Kubasik.
Jak dotąd – głosami mieszkańców – w ramach budżetu obywatelskiego udało się zrealizować m.in. place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, Strefę Aktywności Rodzinnej, Grodzisko zabaw między ul. Pieńkowskiego i Kombatantów, wyremontowano alejki i stworzono strefę integracji społecznej w parku Alfred, a także wybudowano boisko wielofukcyjne przy ul. 21 Listopada. To jednak nie wszystko. Doposażona również Ochotniczą Straż Pożarną w Czeladzi, a także bibliotekę.