W środę, 13 maja po 61-dniowej przerwie wznowiono działalność żłobka i przedszkoli na terenie Sosnowca. Do placówek posłano o połowę mniej maluchów niż zakładano.

Jednym z etapów znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 było umożliwienie otwarcia żłobków i przedszkoli. Decyzja w tej kwestii należała do samorządów, które najpierw chciały odpowiednio się przygotować do tego dnia.

W środę, 13 maja najmłodsi mieszkańcy Sosnowca, po 61 dniach przerwy, mogli wrócić do miejskiego żłobka i przedszkoli. Wcześniej, w związku z pandemią i wprowadzonymi ograniczeniami było to niemożliwe. Dla bezpieczeństwa dzieci oraz opiekunów w placówkach przeprowadzono szereg zmian, których celem jest dostosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Na terenie Sosnowca działa 9 oddziałów żłobka miejskiego i dwa klubiki dziecięce, które sprawowały opiekę nad 478 maluchami. Po zastosowaniu się do wytycznych przeciwepidemicznych GIS liczba dzieci, które mogą uczęszczać do placówek spadła do 226.

Rodzice w rozmowach z wychowawcami zadeklarowali, że 13 maja we wszystkich oddziałach pojawi się 102 dzieci. Ostatecznie niewielu rodziców zdecydowało się skorzystać z tej możliwości, przyprowadzono 60 maluchów. – Już na etapie rozmów z rodzicami wiadomo było, że Klubik Dziecięcy przy ulicy Ostrogórskiej nie będzie czynny ze względu na brak dzieci – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Podobna sytuacja była również w przedszkolach. W 34 przedszkolach miejskich jest 5400 miejsc. Uwzględniając wytyczne GIS przedszkola mogą przyjąć 1912 dzieci. Rodzice zadeklarowali, że w placówkach pojawi się 448 dzieci, ostatecznie było ich 161. W sumie w 8 przedszkolach nie pojawiło się żadne dziecko.

Warto przypomnieć, że każdy żłobek, klubik dziecięcy i przedszkole miejskie zostały wyposażone w środki ochrony. W sumie na ten cel miasto wydało ok. pół miliona złotych. Za te pieniądze kupiono m.in.: płyny do dezynfekcji rąk oraz powierzchni, termometry bezdotykowe, kombinezony i fartuchy ochronne, przyłbice i maseczki ochronne, rękawiczki oraz automaty do mycia rąk.