Przed nami VI Turniej Rycerski. Realistyczne pokazy walk, liczne rzemiosło i urokliwe ruiny zamku biskupów krakowskich – to wszystko tworzy klimat, przyciągający do Siewierza nie tylko rekonstruktorów, ale również tłumy widzów.

W ostatni weekend lipca, na siewierski zamek przyjedzie kilkaset odtwórców historycznych z całego kraju. Zaroi się od dam, rycerzy i średniowiecznej gawiedzi, z kolei zamkowy dziedziniec wypełnią okrzyki zbrojne a także szczęk oręża.

Sobota, 29 lipca będzie głównym dniem turnieju. Tego dnia, od godziny 13:30 na tamtejszych błoniach rycerze będą toczyć zacięte walki w różnych kategoriach i dyscyplinach.

Zamek w Siewierzu - fot. AR
Zamek w Siewierzu – fot. AR

– Pierwszego dnia turnieju będzie można także zobaczyć rzemieślników przy pracy, pokazy tańca dawnego. Nie lada gratką będzie także koncert muzyki dawnej na zamku. Na zakończenie tego niezwykłego dnia taniec z ogniem, czyli fireshow – mówi Krystian Żelazny, jeden z propagatorów dziedzictwa Księstwa Siewierskiego.

Natomiast w niedzielę, 30 lipca odbędą się finały turniejów rycerskich, łuczniczych, a także turniej miecza sportowego dla dzieci i młodzieży.

W ciągu trwania całego turnieju będzie można obejrzeć średniowieczne obozowisko rycerskie i zakosztować dawnych specjałów.

Siewierski Turniej Rycerski to największa tego typu impreza w Polsce. Jego organizatorem jest Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego i władze miast Siewierza.

PROGRAM VI TURNIEJU RYCERSKIEGO W SIEWIERZU

29 LIPCA (sobota):
9.00 Wydawanie posiłków w formie półproduktów, w namiocie organizatora, czyli Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego (żywność wydawana jest wyłącznie dla zgłoszonych przyjętych jako uczestnicy rekonstruktorów)
11.30 PRZEMARSZ NA RYNEK i PREZENTACJA BRACTW
13.00 TURNIEJ ŁUCZNICZY
13.30
• WALKI XIII w.
• WALKI XIV w. i XV w.
• MIECZ DŁUGI I KRÓTKI Z TARCZĄ
• TURNIEJ GRAŻYN – TURNIEJ DLA PAŃ WALCZĄCYCH
• GRY HISTORYCZNE NA ZAMKU DLA PUBLICZNOŚCI I UCZESTNIKÓW TURNIEJU
16.00 KONCERT MUZYKI DAWNEJ NA ZAMKU
16.30 TURNIEJ TAŃCA DAWNEGO
17.30 BIEG DAM (Jeżeli zgłosi się dużo uczestniczek, to wówczas BIEG DAM odbędzie się w dwóch częściach. Druga część – o godz. 9.30 w niedzielę)
18.30 BITWA O ZAMEK. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze. W każdym razie przypominamy o „okopaniu” wokół namiotów.
19.30 -20.30 WALKI DRUŻYNOWE 3 NA 3 (BOHURT) (Jeżeli będzie zgłoszonych dużo drużyn, to wówczas walki drużynowe zostaną podzielone na dwie części. Druga część – o godz. 10.30 w niedzielę. Ze względu na wieczorną biesiadę, zważając na uwagi odnośnie lat ubiegłych, chcielibyśmy, aby wszyscy zdążyli na ucztę)
21.00 BIESIADA DLA ZGŁOSZONYCH UCZESTNIKÓW VI TURNIEJU RYCERSKIEGO W SIEWIERZU przy KONCERCIE MUZYKI DAWNEJ
MIĘDZY 21.30-21.45. rozpoczęcie FIRE SHOW

30 LIPCA (niedziela):
10.00 Wydawanie talonów na posiłki w namiocie organizatora, czyli Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego (żywność wydawana jest wyłącznie dla zgłoszonych przyjętych jako uczestnicy rekonstruktorów)
12.00 FINAŁ TURNIEJU ŁUCZNICZEGO
13.00 FINAŁY WALK BOJOWYCH
15.00 WRĘCZENIE NAGRÓD
(Osoby otrzymujące nagrody finansowe uprzejmie proszone są o przygotowanie nr Pesel oraz o cierpliwe poczekanie i podpisanie listy.) Dziękujemy.
16.00 – 18.00
• KONKURS DLA DZIECI (MIECZ, ŁUK)
PORA ROZPOCZĘCIA POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJI MOŻE ULEC NIEZNACZNEJ ZMIANIE.